Artykuły > Finanse i kredyty > Kredyty i pożyczki

Zmiany w kredytach hipotecznych w 2017 - czego się spodziewać?

 Zmiany w kredytach hipotecznych w 2017 - czego się spodziewać?

Rok 2017 niesie ze sobą poważne zmiany w zakresie kredytów hipotecznych. Zmiany w sytuacji gospodarczej kraju, nowe przepisy i regulacje bankowe, wszystko to wpływa na zmiany w wytycznych i procedurach bankowych w zakresie udzielania kredytów hipotecznych. Dla klientów oznacza to nieco zmienione zasady i wymagania, jakie banki będą im stawiały.

 

Od 2014 roku, na skutek rekomendacji S wystosowanej wobec banków ze strony Komisji Nadzoru finansowego, zmiany w zasadach udzielania kredytów hipotecznych zmieniają się z roku na rok. Tendencja jest taka, by wymagać od klientów coraz wyższego wkładu własnego, tak by zaciągany kredyt był jak najmniej ryzykowny.

 

Wysoki wkład własny

 

Klienci zainteresowani zakupem nieruchomości będą musieli liczyć się z tym, że bank będzie od nich oczekiwał bardzo wysokiego wkładu własnego zanim w ogóle wyda decyzję o przyznaniu kredytu. Już od początku stycznia 2017, minimalna wartość wkładu ma wynosić aż 20% wartości nieruchomości. Biorąc pod uwagę fakt, że większość zainteresowanych dysponuje zwykle wkładem o wartości między 5 a 10%, te 20% wydaje się być dla wielu barierą nie do przeskoczenia. W praktyce oznacza to odsunięcie decyzji o zakupie nieruchomości na kolejne lata.

 
Jeżeli nie, to wyższy koszt

 

Część banków, dla których klient hipoteczny to ważny segment klientów planuje rozwiązanie tego problemu. Jest to swego rodzaju ubezpieczenie niższego wkładu lub innymi słowy wyższy koszt zaciąganego kredytu. Na czym ma polegać to rozwiązanie? Klient, który nie dysponuje wkładem własnym na poziomie 20% otrzyma w pierwszej kolejności, swego rodzaju pożyczkę, która uzupełni różnicę między posiadanym wkładem a wymaganą kwotą. Kwota pożyczki zostanie zaszyta w kwocie kredytu hipotecznego, tak samo jak raty za tę pożyczkę. Oznacza to, że przez początkowy okres kredytowania raty będą po prostu wyższe. Po dokonaniu spłaty tej różnicy (kredyt hipoteczny jest spłacany równolegle), wysokość raty zmaleje o wartość raty, która dotyczyła tej kwoty. To bardzo korzystne rozwiązanie przede wszystkim dla banków, które mają szansę dodatkowo zarobić na dodatkowej pożyczce. Dla klientów jest to sposób na rozwiązanie problemu z wkładem własnym. Minimalny wkład własny na poziomie 10% pozostaje jednak nienaruszony i poza tą granicę banki nie decydują się wykraczać.

 

Są to najważniejsze zmiany, których można oczekiwać po nowym roku. Oczywiście, każdy bank stosuje też własne, indywidualne regulacje, ograniczenia i zabezpieczenia. Wszystko służy temu, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno bankowi, który oczekuje spłaty, jak i kredytobiorcy, który musi mieć warunki by swoje zobowiązanie uregulować.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem