Artykuły > Instalacje > Instalacje elektryczne

Zewnętrzna instalacja elektryczna. Sposoby instalacji i zabezpieczenia

Zewnętrzna instalacja elektryczna. Sposoby instalacji i zabezpieczenia

W skład zewnętrznej instalacji elektrycznej może wchodzić domofon, oświetlenie, i inne urządzenia zewnętrzne. Każde z nich musi zostać właściwie zabezpieczone, aby prawidłowo działało i nie naraziło nikogo na niebezpieczeństwo porażenia prądem.

 

Prawidłowy montaż

 

Montaż zewnętrznej instalacji elektrycznej jest istotnym krokiem do poprawnego jej działania. Powinien być przeprowadzony pod okiem specjalisty lub przez samego specjalistę. Niebezpiecznie jest próbować zamontować elementy, o których instalacji niewiele wiemy.

 

Instalację zewnętrzną warto przeprowadzić już na etapie tworzenia wewnętrznej instalacji elektrycznej w domu, pozwoli to na oszczędność czasu oraz zachowanie estetyki (nie trzeba kolejny raz rozkopywać ogrodu). Istotne jest również dobranie odpowiednich kabli do rodzaju urządzenia, które będziemy zasilać.

 

Kable

 

W montażu instalacji elektrycznej na zewnątrz stosuje się specjalnie przystosowane kable. Posiadają one odpowiednie zabezpieczenia do montażu w ziemi, mają dodatkową warstwę płaszcza ochronnego z PCV oraz poszczególne żyły są pokryte specjalną izolacją.

 

Zabezpieczenie zasilania

 

Obwody zewnętrznej izolacji są połączone bezpiecznikiem, znajdującym się w budynku. Zabezpieczenie to  chroni obwód przed przepływem prądu o zbyt dużej mocy, który mógłby trwale uszkodzić kable i urządzenia końcowe. Bezpiecznik jest w formie wyłącznika nadmiarowo-prądowego  jednobiegunowego lub trójbiegunowego, pierwszy stosuje się do kabli  mocy 230 V, a drugi do kabli o mocy 230 - 400 V. W przypadku powstania zagrożenia wyłącznik odłącza obwód i niweluje ryzyko powstania spięć i uszkodzeń.

 

Istnieje również wyłącznik różnicowoprądowy, który wykrywa nawet najmniejsze nieprawidłowości w przepływie prądu i odcina obwód w razie potrzeby.

 

Gniazdo bezpieczeństwa

 

Gniazdo bezpieczeństwa to element stanowiący opcję zabezpieczenia instalacji starszych typów, gdzie nie  ma możliwości podłączenia bezpieczników nadmiarowo-prądowych lub różnicowoprądowych. Element ten jest swego rodzaju przejściówką, którą podłącza się do gniazdka, a dopiero do niej podpina się urządzenie.

 

Czynniki ryzyka uszkodzeń instalacji elektrycznych

 

  • Opady atmosferyczne - Mogą odsłonić zakopane w ziemi kable, tym samym zwiększa się ryzyko uszkodzenia takiego elementu - kabel może zostać uszkodzony mechanicznie, np. gdyby coś na niego spadnie. 
  • Rośliny - Zwłaszcza korzenie dużych drzew mogą uszkodzić kable, owinąć się wokół nich i rozerwać. Bezpieczniej jest więc prowadzić instalację elektryczną z dala od drzew.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem