Artykuły > Instalacje > Instalacje gazowe

Zasady budowy kotłowni gazowej

Zasady budowy kotłowni gazowej

Kotłownia gazowa musi zostać wykonana w sposób zapewniający najwyższe bezpieczeństwo. Odpowiednie przygotowanie tego pomieszczenia nie dopuści do nieszczęśliwych wypadków, które wynikają właśnie z pominięcia ważnych kwestii podczas budowy tego pomieszczenia. Przyjrzyjmy się zasadom, jakie powinna spełniać kotłownia gazowa.

 

Rodzaj pieca gazowego - podstawa w budowie kotłowni gazowej

 

Podstawowym wyposażeniem kotłowni jest piec gazowy. Jeszcze przed zakupem urządzeń należy wymierzyć pomieszczenie i dobrać takie elementy, które się w niej zmieszczą.

 

Najczęściej w polskich domach stosowane są małe piece: dwufunkcyjne lub jednofunkcyjne. Te pierwsze to jedno urządzenie, które umieszcza się na ścianie, w skład drugich zazwyczaj wchodzi jeszcze zasobnik ciepłej wody (czyli w kotłowni znajdują się dwa urządzenia naścienne).

 

Na rynku dostępne są także piece stojące z żeliwnymi wymiennikami, a więc bardzo ciężkie i w większych rozmiarach. Są wyjątkowo trwałe, stąd też ich stała popularność. Zazwyczaj zajmują tyle miejsca, co pralka, trzeba jednak pamiętać o konieczności umieszczenia w kotłowni zasobnika ciepłej wody.

Zasobnik ciepłej wody o pojemności 50l zajmie ok. 80-110 cm na wysokość oraz szerokość 60-90 cm.

 

Wolna przestrzeń wokół pieca

 

Budując kotłownię należy stosować się do wytycznych wskazanych przez producenta pieca.  Zazwyczaj wymaga on, aby zostawić miejsce na swobodnie ściągnięcie obudowy pieca i zrobienie przyłączenia rur.

 

Należy zostawić także szczeliny po bokach, wynoszące od 1,5 - 2,5 cm oraz pod spodem 25 cm - w przypadku pieców wiszących. Jeśli zdecydowaliśmy się na piec stojący, o większych gabarytach, po jego bokach należy zostawić po 25 cm, z przodu i z tyłu po 70 cm, aby umożliwić swobodny dostęp do niego.

 

Rozmiar kotłowni

 

W zależności od mocy kotła przepisy wymagają różnych wymiarów kotłowni. W przypadku pieców o mocy do 30 kW - należy je instalować w pomieszczeniach o kubaturze co najmniej 8 m3, jeśli mają zamkniętą komorę spalania i dopływ powietrza z zewnątrz - w pomieszczeniach o kubaturze co najmniej 6,5 m3 .

 

Kotły o większej mocy (powyżej 30 kW) muszą być umieszczane w specjalnych pomieszczeniach technicznych, przeznaczonych na kotłownię, ich wysokość nie może być mniejsza niż 2,2 m. Także w przypadku korzystania z własnego zbiornika gazu płynnego trzeba liczyć się z tym, że wymagania dotyczące pomieszczenia będą bardziej rozbudowane, ze względu na bezpieczeństwo.

 

Odległość od miejsc poboru wody

Niektóre z pieców gazowych mogą zostać umieszczone bezpośrednio nad wanną - gdy stopień ich ochrony to IP X5. Piece ze stopniem ochrony IP X4 powinny być umieszczane od 0 do 0,6 m; IP X1 - od 0,6 do 2,4 m. Urządzenia o IP X0 posiadają najsłabszy stopień ochrony i powinny być oddalone od umywalek, kabin prysznicowych i innych o co najmniej 2,4 m.

 

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem