Artykuły > Budowa > Pozwolenia i formalności

Zakończenie budowy i co dalej? Formalny odbiór budynku

Zakończenie budowy i co dalej? Formalny odbiór budynku

Zakończenie budowy wymarzonego domu nie oznacza, że od razu możemy się do niego wprowadzić. Na naszej drodze stanie jeszcze kilka formalności prawnych. Warto o nich pamiętać i zadbać o ich przeprocesowanie po to, aby etap budowy zakończyć jak najszybciej. Zakończenie tych formalności jest oficjalnym potwierdzeniem, że Twój nowopowstały dom jest bezpieczny i gotów do zamieszkania.

 

Jako właściciel nieruchomości z chwilą formalnego oddania budynku musisz dysponować odpowiednimi dokumentami. Zgromadzenie wymaganych przez Inspektora Nadzoru Budowlanego dokumentów wymaga czasu oraz środków finansowych. Uzyskanie niektórych protokołów, atestów czy map wiąże się z zatrudnieniem specjalisty i opłaceniem go. Sprawdź jakie dokumenty są niezbędne w przypadku formalnego odbioru budynku.

 

Protokoły i atesty

 

Jednymi z pierwszych dokumentów, które musisz mieć są te potwierdzające przyłącz mediów do nieruchomości. Do części z nich wymagane są dodatkowe atesty potwierdzające odbiór przez specjalistów, którzy potwierdzą, że przyłącz jest bezpieczny i szczelny. Taki atest potrzebny jest m.in. w przypadku instalacji gazowej, a także wtedy gdy na posesji znajduje się szambo czy studnia.

 

Certyfikat energetyczny budynku

 

Oprócz powyższych atestów i protokołów w celu zakończenia budowy musisz posiadać certyfikat energetyczny budynku. Zawarte w nim informacje określą źródła energii w domu i jej zużycie oraz ustalą stopień energooszczędności budynku. Aby zdobyć ten dokument musisz zwrócić się do uprawnionego architekta, inżyniera budowy lub instalatora, tylko oni maja prawo go wydawać.

 

Z pomocą geodety

 

Kolejną osobą, która będziesz musiał odwiedzić jest geodeta. Należy zlecić mu wykonanie geodezyjnej mapy inwentaryzacyjnej. To na niej zostanie naniesiona dokładna lokalizacja nieruchomości wraz ze wszystkimi dodatkowymi elementami takimi jak np. garaż czy wiaty. Na mapie zostaną zaznaczone równie przyłącza mediów.

 

Kierownik budowy

 

Każda budowa musi posiadać kierownika. Po jego stornie leży nie tylko nadzorowanie prac, ale również i dbałość o część dokumentów, np. dziennik budowy. Powinien być on na bieżąco uzupełniany, a na koniec opatrzony wpisem zamykającym całą budowę. Obowiązkiem kierownika jest także podpisanie oświadczenia o zgodności wykonania obiektu z projektem, pozwoleniem na budowę i odpowiednimi przepisami prawa. Dodatkowo musi on pomiarkować powierzchnię użytkową nieruchomości (zgodnie z rozporządzeniem MTiGM z dnia 25 kwietnia 2012r).

 

Wniosek o pozwolenie na użytkowanie domu

 

Wyposażony w powyższe dokumenty możesz składać wniosek o pozwolenie użytkowania domu. Oprócz pisma musisz załączyć do niego odpowiednie dokumenty, tj.:

 

– oryginał uzupełnionego dziennika budowy,

– odpowiednie oświadczenia kierownika budowy i projektanta (jeśli wprowadzał nieistotne zmiany w czasie budowy),

– kserokopie protokołów potwierdzających odbiór przyłączy mediów,

– kserokopię protokołu kontroli szczelności wewnętrznej instalacji gazowej oraz kontroli przewodów kominowych,

– oryginał geodezyjnej mapy inwentaryzacyjnej,

– kserokopię świadectwa energetycznego budynku,

– kserokopię decyzji pozwolenia na budowę,

- ksero rysunków uzupełniających projekt budowlany o zmiany nieistotne.

 

Wniosek wraz z załącznikami składa się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego właściwego dla danej miejscowi.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem