Artykuły > Wnętrza > Kominki

Wybieramy obudowę kominka

Wybieramy obudowę kominka

Decydując się na montaż kominka, należy wybrać odpowiedni wkład dopasowany do naszych potrzeb i  zdecydować jaki materiał znajdzie się na jego obudowie. Jest to ważna decyzja, nie tylko ze względów estetycznych, ale i funkcjonalnych.  Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, podczas wyboru obudowy kominka.

 

Obudowa ciepła czy zimna?

 

Wkład kominkowy jest ściśle powiązany z jego obudową. Producenci oferują ciepłe lub zimne materiały służące do obudowy kominka. Obudowa ciepła ma za zadanie akumulować energię wytworzoną podczas spalania i oddawać ją jeszcze długo po wygaśnięciu płomienia. Dzięki temu, pomieszczenie może być nagrzane przez długi czas. To rozwiązanie sprawdzi się w większych pomieszczeniach, które chcemy jedynie dogrzać za pomocą kominka. Dodatkowo w przypadku obudowy ciepłej, najlepiej zastosować wkład otwarty, który dogrzewa tylko jedno pomieszczenie i większość ciepła przedostaje się do komina.

 

Obudowa zimna jest przeznaczona szczególnie do kominków zamkniętych z płaszczem wodnym. W tym przypadku, wysoka temperatura wytworzona w komorze spalania, zostaje przekazana do systemu grzewczego i odpowiednio wykorzystana do ogrzania nawet kilku pomieszczeń oraz wody użytkowej.

 

Jaki materiał wybrać?

 

Spośród wielu materiałów wykorzystywanych do obudowy kominka, największą popularnością cieszą się min. marmur, granit, piaskowiec, wapień lub drewno. Każdy z tych materiałów ma swoje specyficzne właściwości i wygląd. Obudowa powinna współgrać z wnętrzem w którym będzie się znajdować. Niektóre materiały najlepiej sprawdzają się we wnętrzach nowoczesnych, a niektóre świetnie współgrają z wnętrzem tradycyjnym.

 

Wybierając obudowę granitową, możemy liczyć na solidność materiału, jest on bowiem wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne oraz dosyć łatwo  utrzymać go w czystości. Granit doda każdemu wnętrzu stylu i elegancji, niestety nie należy do najtańszych materiałów wykończeniowych.

 

Decydując się na popularny marmur, można być pewnym, że spośród wielu kolorów i odcieni tego kamienia wybierzemy taki, który sprosta naszym wymaganiom i będzie współgrał z aranżacją wnętrza, jednocześnie będąc jego mocnym akcentem. Ten szykowny materiał sprawdzi się nie tylko w nowoczesnych, ale i tradycyjnych wnętrzach. Jeśli chodzi o wytrzymałość i pielęgnację, marmur nie wymaga zbyt wielkiej troski. Co prawda jest podatny na plamy i zarysowania , ale odpowiednio zabezpieczony, będzie cieszył oko przez wiele lat. 

 

Ile kosztuje obudowa kominka?

 

Cena obudowy kominka często nie przekracza 1000 zł, wszystko zależy od wybranego materiału oraz poziomu skomplikowania projektu. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup gotowej obudowy. Decydując się na projekt przygotowywany na wymiar, trzeba liczyć się ze wzrostem kosztów od kilku nawet do kilkudziesięciu tysięcy.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem