Artykuły > Wnętrza > Kominki

Wszystko co musisz wiedzieć o wkładach kominkowych

Wszystko co musisz wiedzieć o wkładach kominkowych

Rynek kominkowy jest bogaty w wiele różnych modeli. Producenci oferują modele dostosowane do potrzeb użytkowników. To właśnie od wkładu kominkowego będzie zależało czy kominek spełni Twoje oczekiwania w przyszłości.  Jak zatem zdecydować się na właściwy?

 

Od dobrej jakości wkładu kominkowego zależy bardzo wiele. Począwszy od aspektów wizualnych na praktycznych skończywszy. Wybierając odpowiedni model warto zastanowić się czy ważne są dla nas jedynie walory estetyczne czy w grę wchodzą także praktyczne. Kominek, który ma spełniać funkcję grzewczą, powinien mieć odpowiednią moc grzewczą, sprawność, zużycie drewna podczas spalania, czy też czas pracy.

 

Rodzaje wkładów kominkowych

 

Tradycyjne modele nie posiadające konwekcji, mogą ogrzać jedynie pomieszczenie w którym się znajdują lub dodatkowo dzięki instalacji systemu rozprowadzającemu ciepło, tak zwany  system Dystrybucji Gorącego Powietrza daje możliwość ogrzewania całego domu, nawet piętrowego. To rozwiązanie pozwalające sporo zaoszczędzić. Ogrzewanie nieruchomości tym sposobem w sezonie wiosennym lub jesiennym zapewni wystarczające ciepło. Specjalnie zaprojektowane kominki z tak zwanym płaszczem wodnym ogrzewają nie tylko dom, ale również wodę użytkową.

 

Wyposażenie wkładów kominkowych

 

W przypadku kominków bardzo często o wyborze danego modelu decyduje cena. Warto jednak dobrze przemyśleć wybór, ponieważ kominek to instalacja na wiele lat. Aby służyła jak najlepiej musi być wykonana z tworzyw dobrej jakości. Zakupu najlepiej dokonywać u renomowanych producentów, da to nie tylko gwarancję nabycia dobrego produktu, ale także zapewni fachową pomoc.

 

Nowoczesne wkłady kominkowe są wyposażone w elementy umożliwiające kontrolę wydajności i siły ciągu. Często można spotkać także komory wtórnego spalania, dzięki której można uzyskać więcej energii przy takim samym zużyciu opału. Pozwala to zaoszczędzić spore ilości drewna.

 

Osobom ceniącym sobie walory estetyczne, dla których widok palącego się drewna jest istotnym czynnikiem, producenci oferują kurtyny powietrzne lub szyby ceramiczne. Te rozwiązania mające na celu utrzymanie kominkowej szyby w czystości. Wkład z porządną szybą zawsze będzie się prezentował dobrze. Nie straszna mu uporczywa sadza ani popiół, dzięki temu z niewielką pomocą będzie cieszyć oko a dzięki temu sam kominek będzie się po prostu dobrze prezentował. Nikt przecież nie chciałby zawsze oglądać czarnej osmolonej szyby, która przysłaniałaby widok palącego się drewna.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem