Artykuły > Wnętrza > Kominki

Wszystko co musisz wiedzieć o kominku gazowym

Wszystko co musisz wiedzieć o kominku gazowym

Producenci urządzeń grzewczych mają w swoich ofertach szeroki wybór kominków. Jednym z nich jest kominek gazowy, który staje się coraz bardziej popularny. Sprawdź jakie są plusy i minusy posiadania tego urządzenia.

 

Może się wydawać, że kominki gazowe oprócz rodzaju paliwa niewiele różnią się od tradycyjnych modeli. Jednak ich budowa i obsługa jest zupełnie inna.

 

Zalety kominka gazowego

 

Największą zaletą kominka gazowego jest jego prosta obsługa a w rezultacie komfort użytkowania. Nawet codzienna eksploatacja nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku. W odróżnieniu od tradycyjnych kominków, można zapomnieć o gromadzeniu drewna, rozpalaniu ognia, czy też popiele i  kłopotliwej sadzy, która zalega na szybie. Nowoczesne modele kominków gazowych są w pełni zautomatyzowane. Do ich obsługi wystarczy jedynie pilot, za pomocą którego można sterować płomieniem i regulować moc grzewczą.  Mogą być zasilane zarówno gazem ziemnym, jak i LPG z butli.

 

Ponadto instalacja kominka gazowego nie jest kłopotliwa. Urządzenie można ustawić  w dowolnym miejscu, nie martwiąc się o dostęp do tradycyjnego kanału dymowego, wystarczy podłączyć go do specjalnego przewodu powietrzno spalinowego. Dzięki temu można go zamontować nawet w mieszkaniu, czy innym miejscu, w którym posiadanie kominka na drewno jest wykluczone. 

 

Dzięki dodatkowej instalacji, kominek gazowy może z powodzeniem ogrzać cały dom. Producenci ze szczególną starannością dbają o bezpieczeństwo użytkowania urządzeń zasilanych gazem. W razie wygasania ognia, kominek automatycznie blokuje dopływ gazu.

 

Dbałość o szczegóły gwarancją bezpieczeństwa

 

Minusem kominka gazowego z pewnością jest jego cena. Wkład kominkowy kosztuje zazwyczaj kilkanaście tysięcy złotych, a sama eksploatacja tj. ilość zużytego gazu może być bardzo duża. Wielkość pomieszczenia, w którym kominek ma być zainstalowany, nie może być mniejsza niż 8 m3.

 

Kominki gazowe wymagają regularnego serwisowania, a podłączenie do takiego urządzenia gazu ziemnego, wymaga posiadania projektu i odpowiednich zezwoleń.  Dla zwiększenia bezpieczeństwa, warto także wyposażyć się w czujnik stężenia czadu  i gazu.

 

Wiele osób uważa, że kominek mimo starannego odwzorowania palących się polan, nie zastąpi widoku prawdziwie palącego się drewna. Sam wygląd kominka gazowego bywa określany jako sztuczny i mało naturalny w porównaniu do tradycyjnego paleniska.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem