Wszystko co musisz wiedzieć o kominku gazowym
Producenci urządzeń grzewczych mają w swoich ofertach szeroki wybór kominków. Jednym z nich jest kominek gazowy, który staje się coraz bardziej popularny. Sprawdź jakie są plusy i minusy posiadania tego urządzenia.
Może się wydawać, że kominki gazowe oprócz rodzaju paliwa niewiele różnią się od tradycyjnych modeli. Jednak ich budowa i obsługa jest zupełnie inna.
Zalety kominka gazowego
Największą zaletą kominka gazowego jest jego prosta obsługa a w rezultacie komfort użytkowania. Nawet codzienna eksploatacja nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku. W odróżnieniu od tradycyjnych kominków, można zapomnieć o gromadzeniu drewna, rozpalaniu ognia, czy też popiele i kłopotliwej sadzy, która zalega na szybie. Nowoczesne modele kominków gazowych są w pełni zautomatyzowane. Do ich obsługi wystarczy jedynie pilot, za pomocą którego można sterować płomieniem i regulować moc grzewczą. Mogą być zasilane zarówno gazem ziemnym, jak i LPG z butli.
Ponadto instalacja kominka gazowego nie jest kłopotliwa. Urządzenie można ustawić w dowolnym miejscu, nie martwiąc się o dostęp do tradycyjnego kanału dymowego, wystarczy podłączyć go do specjalnego przewodu powietrzno spalinowego. Dzięki temu można go zamontować nawet w mieszkaniu, czy innym miejscu, w którym posiadanie kominka na drewno jest wykluczone.
Dzięki dodatkowej instalacji, kominek gazowy może z powodzeniem ogrzać cały dom. Producenci ze szczególną starannością dbają o bezpieczeństwo użytkowania urządzeń zasilanych gazem. W razie wygasania ognia, kominek automatycznie blokuje dopływ gazu.
Dbałość o szczegóły gwarancją bezpieczeństwa
Minusem kominka gazowego z pewnością jest jego cena. Wkład kominkowy kosztuje zazwyczaj kilkanaście tysięcy złotych, a sama eksploatacja tj. ilość zużytego gazu może być bardzo duża. Wielkość pomieszczenia, w którym kominek ma być zainstalowany, nie może być mniejsza niż 8 m3.
Kominki gazowe wymagają regularnego serwisowania, a podłączenie do takiego urządzenia gazu ziemnego, wymaga posiadania projektu i odpowiednich zezwoleń. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, warto także wyposażyć się w czujnik stężenia czadu i gazu.
Wiele osób uważa, że kominek mimo starannego odwzorowania palących się polan, nie zastąpi widoku prawdziwie palącego się drewna. Sam wygląd kominka gazowego bywa określany jako sztuczny i mało naturalny w porównaniu do tradycyjnego paleniska.
Autor: Dagmara Sagan
Komentarze
W tej kategorii
Palenisko otwarte czy zamknięte?...
Zarówno kominki otwarte jak i zamknięte mają...
Kominek z płaszczem wodnym -...
Kominek z płaszczem wodnym to rozwiązanie...
Kominek z marmuru. Wady i zalety
Planujesz zakup kominka i zastanawiasz się jaki...
Podłoga a kominek
Wybierając kominek w pierwszej kolejności decydujemy...