Artykuły > Ogród > Rośliny w ogrodzie

Wszystko co musisz wiedzieć o iglakach w ogrodzie

Wszystko co musisz wiedzieć o iglakach w ogrodzie

Drzewa iglaste w ogrodzie są bardzo popularne. Łatwe w uprawie, nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych i doskonale komponujące się z innymi roślinami - pełnią w ogrodach rozmaite funkcje. Są dekoracją, stanowią tło kwiatów lub tworzą żywopłot. Zobacz co musisz wiedzieć o iglakach w ogrodzie.

 

Drzewa iglaste w swoim naturalnym środowisku osiągają znaczne rozmiary, jednak w ogrodach najczęściej występują ich karłowate odmiany. Sadzone pojedynczo lub w grupach przybierają ciekawe kształty i tworzą niecodzienne kompozycje. Ich największą zaletą jest uniwersalność i łatwość hodowli. Cenimy je również za to, że rosną niemal w każdych warunkach, nie wymagają specjalnej gleby, ani nawozów.

 

Jakie iglaki sprawdzą się w polskim ogrodzie?

 

Sadząc drzewa iglaste do ogrodu warto postawić na rodzime gatunki, którym polski klimat nie jest obcy. Wybór jest niemały  - wybierać można spośród ok. 300 gatunków drzew i krzewów, które dobrze czują się w klimacie umiarkowanym. Wśród najpopularniejszych roślin wymienia się cisy, choiny, sosny, jałowce, modrzewie, świerki, cyprysiki i żywotniki.

 

Kiedy sadzić iglaki w ogrodzie?

 

Zakupione rośliny można sadzić przez cały sezon wegetatywny, poza zimą i okresami suszy. Sadzonki posiadające nagie korzenie sadzi się wczesną wiosną i jesienią. Jeżeli posadzenie ich w tym czasie nie jest możliwe należy umieścić je w zacisznym miejscu, przykryć korzenie ziemią i regularnie podlewać. Taka pielęgnacja pozwoli im przetrwać nawet kilka tygodni, bez sadzenia.

 

Jak przygotować ogród pod posadzenie iglaka?

 

Drzewa iglaste nie przepadają za „dotykiem” roślin liściastych. W związku z tym przed posadzeniem iglaka glebę należy odchwaścić. Następnie trzeba wykopać dołek, który musi być dwukrotnie większy od bryły korzeniowej. Wykopany dołek warto posypać torfem, rozłożonym obornikiem lub ziemią kompostową. Zapewni to iglakowi niezbędne do wzrostu składniki odżywcze. W tak przygotowanej ziemi można posadzić drzewko. Ważne, aby w czasie całego procesu nie uszkodzić systemu korzeniowego. Iglaka sadzimy na  takiej głębokości, aby ziemia przykrywała jego szyjkę korzeniową. Korzenie muszą swobodnie zwisać w dół. Po zasadzeniu drzewka delikatnie ugniatamy glebę i formujemy w niej wgłębienie, które jest napełniane wodą. Po jej wniknięciu kopczykujemy pień rośliny. Zapobiegnie to przesuszaniu się gleby. Na koniec ziemię wokół iglaka ściółkujemy, w celu ograniczenia wzrostu chwastów.

 
Jak pielęgnować iglaki w ogrodzie?

 

Drzewa iglaste wymagają ograniczonej pielęgnacji. Nie mniej jednak należy je podlewać, nawozić i pielić. W przypadku podlewania należy zadbać o to, aby drzewa nie przelać. Zbyt duża wilgotność powoduje gnicie korzeni. Większą ilość wody należy im dostarczyć późną jesienią, aby nie przesuszyły się przez zimę. Na wiosnę iglaki trzeba regularnie nawozić, stosując do tego nawozy organiczne i mineralne. Nawożenie powinno zakończyć się w czerwcu. Drzewa iglaste należy również okresowo przycinać. Zabiegi te powinny być wykonywane wczesną wiosną.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem