Artykuły > Wnętrza > Kominki

Wentylacja a kominek

Wentylacja a kominek

Dobrze działająca wentylacja w pomieszczeniu w którym znajduje się kominek lub jakiekolwiek inne urządzenie spalające paliwo to podstawa. Sprawdź jak należy o nią zadbać, oraz czym może skutkować jej niewłaściwa praca.

 

Palenie w kominku znacząco wpływa na wentylację w pomieszczeniu, nie tylko w miejscu w którym się znajduje, ale w całym domu. W wyniku spalania, do kominka jest zasysana duża ilość powietrza. Aby zapewnić odpowiednie warunki, powietrze musi zostać wydalone i jednocześnie musi wpłynąć nowe (wszystkie wartości są dokładnie uregulowane prawem).

 

Skutki nieprawidłowo działającej wentylacji

 

W przypadku nieprawidłowości w działaniu wentylacji, mogą wystąpić problemy np. z rozpalaniem w kominku, nadmiernym zadymieniem powietrza i trudnością w jego usuwaniu. Brak świeżego powietrza może spowodować, że spaliny nie będą wydalane przez komin. W takiej sytuacji może dojść do tzw. odwrócenia ciągu w przewodzie wentylacyjnym. Oznacza to, że powietrze nie będzie wypływać przez kratkę wentylacyjną, ale do niego wpływać. Spaliny pozostaną wtedy w pomieszczeniu w którym jednocześnie brakuje tlenu i może dojść do powstania czadu (inaczej tlenku węgla), który powoduje zatrucia.

 

Jak zapewnić odpowiednią wentylację w domu z kominkiem?

 

Przyjmuje się, że do spalenia 1 kg drewna, kominek potrzebuje od 8 do 10 m3 powietrza . By zapewnić odpowiednią wentylację, najlepiej zainstalować specjalny przewód przez, który będzie dopływało powietrze. Tego rodzaju przewody często posiadają tzw. przepustnice dzięki, którym możliwe jest zamknięcie dopływu kiedy kominek nie jest rozpalony. Takie udogodnienie zapewni właściwe doprowadzenie powietrza i zabezpieczy pomieszczenie przed wychłodzeniem. Instalacja polega na wykonaniu specjalnego okrągłego lub kwadratowego otworu, dopasowanego wielkością do mocy kominka. Nowoczesne wkłady kominkowe są często wyposażone w specjalną rurę dzięki, której jest możliwość doprowadzenia powietrza do komory spalania.  Wkłady tego typu mogą być szczelnie zamknięte dzięki czemu nie trzeba się martwić o wydostawanie dymu.

 

Istnieje również inny – prostszy sposób na zapewnienie w pomieszczeniu odpowiedniej wentylacji. Polega on na wykonaniu większego otworu w zewnętrznej ścianie pomieszczenia. Niestety trzeba wziąć pod uwagę straty ciepła i zimne powietrze, które będzie napływało w kierunku kominka. Tak jak w przypadku przewodu wentylacyjnego należy zainstalować przepustnicę umożliwiającą zamknięcie dopływu powietrza z zewnątrz. 

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem