Artykuły > Finanse i kredyty > Ubezpieczenia

Ważne pojęcia zawarte w umowie ubezpieczenia nieruchomości

Ważne pojęcia zawarte w umowie ubezpieczenia nieruchomości

Decydując się na ubezpieczenie swojego mieszkania czy domu, warto precyzyjnie zapoznać się z zapisami zawartymi nie tylko w umowie ubezpieczenia, ale również w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i innych dokumentach regulujących relację między klientem i ubezpieczycielem. Ważne jest przede wszystkim zapoznanie się z rozumieniem stosowanych pojęć, by później, w praktyce, nie doszło do nieporozumień.

 

Definicje - każde towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje własne pojęcia i po swojemu je również definiuje. Regulaminy i warunki ubezpieczenia dostępne do wglądu przed zawarciem polisy, pozwalają na zapoznanie się z nimi, co jest niezwykle istotne w tym wypadku. Dobrze też sprawdzić, jak znane klientowi słowa rozumiane są przez towarzystwo ubezpieczeniowe, które ma chronić dom. Może się zdarzyć, że definicja jest bardzo odległa. Na jakie pojęcia warto zwrócić uwagę przede wszystkim?

 

Wartość odtworzeniowa - jest to rodzaj ubezpieczenia. Można ubezpieczyć swój majątek na bazie wartości odtworzeniowej. Oznacza to, że towarzystwo ubezpieczeniowe musi wypłacić taką kwotę, która pozwoli na odkupienie lub odtworzenie rzeczy w tej samej wartości, w jakiej była ta utracona.

 

Wartość rzeczywista - to również rodzaj ubezpieczenia. W tym wypadku towarzystwo ubezpieczeniowe musi wypłacić kwotę, która będzie odzwierciedleniem wartości utraconej rzeczy. Oznacza to, że jeżeli od momentu zakupu do zdarzenia przedmiot ubezpieczenia utracił na wartości, to wypłacona będzie wyłącznie kwota równa aktualnej wartości.

 

Zalanie - jest to rodzaj ryzyka ubezpieczeniowego, które wiąże się z zalaniem domu lub mieszkania, ale przez wadliwą lub uszkodzoną hydraulikę. Zalanie może wynikać z pękniętej rury lub uszkodzonego wężyka. Niektóre towarzystwa do zalania włączają również wody opadowe, czyli deszcz. Jeżeli jednak jest to zalanie wynikające z wystąpienia wód z ich naturalnego koryta, wówczas mówimy o powodzi.

 

Kradzież i kradzież z włamaniem - to bardzo ważna kategoria, z którą należy się bardzo precyzyjnie zapoznać. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenie od kradzieży lub od kradzieży z włamaniem. To bardzo ważne, by sprawdzić, jakie dokładnie ryzyko jest objęte ochroną. W przypadku kradzieży, wystarczy, że do niej doszło i ubezpieczenie przysługuje. W przypadku kradzieży z włamaniem, policja musi potwierdzić, że faktycznie są ślady włamania (a nie na przykład lokator zapomniał zamknąć drzwi).

 

Tematyka ważnych niejednoznacznych pojęć zawartych w ubezpieczeniach jest niezwykle szeroka. Najważniejsze by pamiętać o zapoznaniu się z każdym z nich jeszcze przed zawarciem ostatecznej umowy.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem