Artykuły > Finanse i kredyty > Ubezpieczenia

Ubezpieczenie wyposażenia domu/mieszkania - możliwości i ograniczenia

Ubezpieczenie wyposażenia domu/mieszkania - możliwości i ograniczenia

Codzienna praca, poświęcenie i zaangażowanie w wykonywaną pracę mają prowadzić do pozyskiwania bezpieczeństwa finansowego i dóbr materialnych. Nie ma w tym ani nic dziwnego, ani też nic złego. Dążenie do poprawy standardu życia jest naturalne dla każdego człowieka. Problem pojawia się wówczas, gdy ktoś dopuszcza się zamachu na gromadzone przez kogoś innego dobra i próbuje je sobie przywłaszczyć.

 

Nowoczesny telewizor, doskonały sprzęt grający, komputery. To wszystko są urządzenia, które każdy może w sposób legalny i zgodnie z prawem pozyskać. Wystarczy pracować, zarabiać pieniądze i ewentualnie oszczędzać na wymarzony zakup. Wiele osób tak robi i w ten sposób spełnia swoje marzenia. Są jednak tacy, którzy wolą dojść do majątku drogą na skróty, poprzez kradzież. Jak się zabezpieczyć przed takimi osobami? W jaki sposób uchronić swój majątek? Jakie są dostępne możliwości?

 

Ubezpieczenie majątku

 

Jednym z rozwiązań jest ubezpieczenie swojego majątku w ramach ubezpieczenia domu lub mieszkania. każda polisa ubezpieczeniowa zakłada tego rodzaju rozwiązanie. Wystarczy zapytać agenta ubezpieczeniowego o ubezpieczenie swoich ruchomości znajdujących się w domu i on przedstawi wszystkie możliwości i rozwiązania. Zasadniczo ubezpieczyć można:

 

  • Sprzęt RTV
  • Sprzęt AGD
  • Biżuterię
  • Dzieła sztuki
  • Pieniądze przechowywane w domu

 

Ubezpieczenie może być zawarte na dwa rodzaje wartości. Jest to:

 

  • Wartość rzeczywista – czyli wartość przedmiotu w chwili kradzieży
  • Wartość odtworzeniowa – ubezpieczony otrzymuje wówczas taką kwotę odszkodowania, która pozwoli mu na ponowne kupienie sobie utraconej rzeczy, o takich samych parametrach i takiej samej jakości.

 

Wartość odtworzeniowa to korzystniejsza forma dla ubezpieczonego. Wystarczy tu jako przykład podać komputer. Każdy komputer, już w rok od dokonania zakupu traci przynajmniej połowę swojej wartości. Gdyby skradziono roczny sprzęt, według wartości rzeczywistej ubezpieczyciel wypłaciłby wyłącznie jego aktualną wartość. Według wartości odtworzeniowej, ubezpieczyciel przekaże pieniądze, które pozwolą kupić komputer co najmniej taki sam, jak utracony.

 

Jeżeli chodzi o ubezpieczenie ruchomości, zawsze trzeba mieć na uwadze to, że potrzebne będą dokumenty potwierdzające ich wartość. W przypadku sprzętu mogą to być np. faktury potwierdzające dokonanie zakupu. W przypadku biżuterii należy mieć jej spis. Ubezpieczyciel może również oczekiwać dokumentacji potwierdzającej posiadane zasoby. Jest to zabezpieczenie przed próbami wyłudzenia przez nieuczciwych klientów. W przypadku zaś dzieł sztuki, każde z dzieł musi być wpisane na oficjalną listę dzieł sztuki i uzyskać stosowny formalny dokument potwierdzający owo wpisanie. Dokument ten to również potwierdzenie jego wartości, więc dla celów ubezpieczeniowych może się doskonale sprawdzić. Wartości gotówkowe przechowywane w domu mogą być ubezpieczone na zasadzie górnego pułapu. To znaczy, że towarzystwo ubezpiecza np. do 5000 zł lub 3000 zł. Wszystko zależy od konstrukcji umowy. Tutaj, ubezpieczenie wypłacane jest zwykle na bazie deklaracji ubezpieczonego. Czy miał w domu jakieś pieniądze i jeżeli tak to ile.

 

To są najważniejsze zasady, możliwości  ograniczenia w zakresie ubezpieczania swojego majątku. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że mimo posiadania ubezpieczenia, ubezpieczyciel i tak może odmówić wypłaty. Jeżeli dom nie będzie zabezpieczony, a złodziej będzie miał możliwość do niego po prostu wejść. Trzeba się liczyć, że pieniądze z ubezpieczenia nie zostaną wypłacone z racji zaniedbania ubezpieczonego.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem