Artykuły > Finanse i kredyty > Ubezpieczenia

Ubezpieczenie od utraty pracy - czy warto je wykupić przy kredycie hipotecznym?

Ubezpieczenie od utraty pracy - czy warto je wykupić przy kredycie hipotecznym?

Ubiegając się o kredyt hipoteczny, każdy klient jest zachęcany do kupienia kolejnych produktów banku lub jego partnerów. Zachęcany jest, nie zawsze zgodnymi z prawem praktykami, które polegają na obniżeniu kosztów kredytu (prowizji lub marży). Jeżeli klient zgodzi się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia uzyska zniżkę. Oferty są różne. Niektóre są bardziej, inne mniej korzystne. Warto jednak się nad nimi zastanowić, bo może się okazać, że nie jest to złe rozwiązanie. Przykładem może być ubezpieczenie od utraty pracy. Czy warto je kupić? Na pewno warto to rozważyć.

 

Ubezpieczenie od utraty pracy to forma ubezpieczenia kredytobiorcy przed utratą stałych i systematycznych dochodów, które gwarantowały możliwość dokonywania spłaty kredytu. Ubezpieczenie zaczyna działać w momencie, kiedy ubezpieczony jest w stanie przedłożyć zaświadczenie o byciu osobą bezrobotną. Zaś takie zaświadczenie może uzyskać w urzędzie pracy, w którym jest zarejestrowany.

 

Wadą takie ubezpieczenia może być z pewnością jego koszt. Ubezpieczenie jest drogie, całą składkę, która zwykle sięga około kilku tysięcy należy wpłacić jednorazowo. Można to zrobić ze środków własnych, a można wartość składki zaszyć w kredycie hipotecznym i wówczas jest ona również oprocentowana i podnosi wysokość rat. W przypadku osoby, która od kilku lat pracuje w jednej firmie na stabilnym stanowisku, takie ubezpieczenie może się też wydawać niepotrzebne, można być pewnym swojego stanowiska pracy. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich zawodów. Podobnie rzecz się ma w przypadku własnej działalności. W pewnych granicach można przewidzieć, czy działalność ta przetrwa przez kolejne dziesięć lat i będzie przynosić zyski czy nie. Szczególnie w zakresie biznesu z historią tego rodzaju informacje można przynajmniej częściowo przewidzieć. Jeżeli są małe szanse, że z tego ubezpieczenia będzie można skorzystać, to jawi się ono raczej jako zupełnie niepotrzebne i zbędne. To jedynie kolejny wydatek.

 

Zaletą może być jego działanie. To z założenia bardzo dobre ubezpieczenie, które mimo wysokiej składki zwraca się i to z nawiązką. Zasady wypłacania ubezpieczenia od utraty pracy są różne. Zasadniczo działa ono w taki sposób, że pieniądze w wartości raty kredytu są co miesiąc przekazywane na konto banku, w którym zaciągnięty jest kredyt. W ten sposób, co miesiąc kredyt jest regularnie i terminowo spłacany, a ubezpieczony nie musi się martwić o to, że nie ma dochodów. Czas opłacania jest różny, ale zwykle sięga około roku. To duże ułatwienie dla osoby, która traci pracę, a ma zaciągnięty kredyt hipoteczny. Przynajmniej jeden wydatek odpada z grona zmartwień, bo ubezpieczenie go pokryje.

 

Czy zatem warto wykupić ubezpieczenie od utraty pracy? Warto je rozważyć, a odpowiednią decyzję podjąć zależnie od swojej osobistej sytuacji.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem