Artykuły > Finanse i kredyty > Ubezpieczenia

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego - jakie są dostępne opcje

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego - jakie są dostępne opcje

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego jest elementem wymaganym przez banki. Wiele z nich nawet oferuje tego rodzaju ubezpieczenie we własnym zakresie. Zachętą do niego ma być obniżone oprocentowanie, mniejsza marża lub zmniejszona prowizja. Oczywiście, bank również czerpie wówczas korzyści z takiego właśnie rozwiązania, dlatego może obniżyć koszty gdzieś indziej. Czy jest to jednak jedyne możliwe i dostępne rozwiązanie, czy można ubezpieczyć swój kredyt hipoteczny w inny sposób?

 

Ubezpieczenie w banku

 

Zanim rozpatrzone zostaną alternatywne rozwiązania, warto przyjrzeć się dokładnie możliwościom oferowanym przez bank. Nie jest bowiem powiedziane, że to ubezpieczenie, które bank oferuje, jest złe. Dobrego wyboru można dokonać tylko po gruntownej analizie wszystkich opcji. I tak, oferowane przez bank ubezpieczenie, jest właśnie jedną z nich. To ubezpieczenie, które obejmuje wyłącznie życie ubezpieczonego i jego cechą specyficzną jest to, że w momencie śmierci, kwota ubezpieczenia zostaje przekazana w całości na bank. Jest to tak zwana cesja, która powoduje, że  w przypadku śmierci kredytobiorcy, kredyt i tak zostanie spłacony, bez konieczności wszczynania dodatkowych procedur. Takie ubezpieczenie bardzo często obniża koszty kredytu, jak już było wspomniane. Dodatkową jego zaletą jest to, że jego wartość jest wprost proporcjonalna do wartości kredytu. Co to oznacza? W miarę spłacania salda kredytu, maleje również suma ubezpieczenia, a za tym maleje także składka, czyli koszty ubezpieczenia. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne szczególnie dla klienta. Odpowiada ono bowiem na jego rzeczywiste potrzeby. Zabezpieczone jest zawsze saldo kredytu i nic ponadto.

 

Ubezpieczenie indywidualne

 

Drugą możliwością jest ubezpieczenie indywidualne z dobrowolną cesją na bank. Jest to ubezpieczenie wykupione we własnym zakresie. Warunkiem, by bank przyjął je jako zabezpieczenie kredytu jest wykonanie wspomnianej cesji. Ubezpieczenie musi obejmować wartość kredytu, nie mniej. Może być zawarte na kwotę wyższą, trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że wówczas składka też będzie wyższa. Takie ubezpieczenie zasadniczo nie obniża kosztów kredytu. Tylko niektóre banki honorują je do zniżek. Suma ubezpieczenia też nie maleje wraz ze spłatą kredytu. Stale pozostaje na tym samym poziomie. Można oczywiście ją zmniejszyć. Wystarczy wystosować odpowiedni wniosek do ubezpieczyciela. Jest to jednak możliwe wyłącznie w określonym momencie, który regulują Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Co jednak ważne, taka polisa będzie trwać nawet po zakończeniu kredytu, chyba, że jej termin zapadalności jest inny. Można jednak zawrzeć ją na czas dłuższy niż kredyt. Po spłacie można wycofać cesję, a polisa będzie stanowiła zabezpieczenie dla bliskich. Takiej możliwości nie daje ubezpieczenie kupione w banku przy kredycie.

 

Widać zatem, że każde z dostępnych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Wszystko zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb i oczekiwań, a także od indywidualnego stosunku do ubezpieczeń. Jeżeli ma być ono wyłącznie na kredyt, to te bankowe może się sprawdzić. Jeżeli ma pełnić więcej funkcji, konieczne będzie wykupienie indywidualnego.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem