Artykuły > Finanse i kredyty > Ubezpieczenia

Ubezpieczenie domu i mieszkania

Ubezpieczenie domu i mieszkania

Droga do własnego mieszkania często jest trudna i niezwykle skomplikowana. Okupiona bywa wieloma wyrzeczeniami, rezygnacją z drobnych, małych przyjemności i poważnym zaciskaniem pasa. Przykro by zatem było, gdyby efekt pracy znacznej części naszego życia został w jakiś przypadkowy sposób zmarnowany czy stracony, a jest to możliwe, gdy tym efektem jest właśnie dom lub mieszkanie.

 

Wypadki zdarzają się wszędzie, zawsze i każdemu. Nie warto tłumaczyć sobie, że „mnie to nie spotka”. Warto się przed nimi w jakiś sposób zabezpieczyć. Czy utrata domu lub jego wyposażenia jest czymś na co chcemy się zgodzić? Naturalnie, że nie. Nie możemy jednak, sami sobie zagwarantować, że takie przykre zdarzenie nas ominie. Jak można zabezpieczyć swoje dobra materialne? Możemy zabezpieczyć przede wszystkim siebie, przed skutkami dramatycznych zdarzeń, które w efekcie prowadzą nas do poważnych materialnych strat. Takim zabezpieczeniem jest ubezpieczenie domu i mieszkania.

 

Wybór dobrego ubezpieczenia jest sprawą niezwykle skomplikowaną, jednak zanim przejdziemy do rozważania, jakie rozwiązanie wybrać, warto zastanowić się nad samym mechanizmem. Dzięki ubezpieczeniom możemy uzyskać pieniądze w takiej wysokości, która pozwoli nam odzyskać utracony przypadkowo majątek. To jedyna, ale zarazem najlepsza forma zabezpieczenia. Nie uchroni nas przed utratą rzeczy o wartości sentymentalnej. Pozwoli jednak zabezpieczyć wszystko, na co ciężko i z poświęceniem pracowaliśmy.

 

Wybierając ubezpieczenie trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jego zakres. Zakres jest tu rozumiany trojako. Po pierwsze, przedmiot ubezpieczenia. Powinien nim być sam budynek, w przypadku domku, czy też lokal w przypadku mieszkania. Poza budynkiem lub lokalem, ochroną powinny być objęte wszelkie ruchomości znajdujące się wewnątrz. Będzie to sprzęt AGD, RTV, biżuteria, dzieła sztuki, wszystko co da się wycenić i możliwe jest udowodnienie jego wartości.

 

Po drugie, pod pojęciem zakresu rozumiemy zdarzenia, za które ubezpieczyciel bierze odpowiedzialność. Warto zapoznać się z zakresem zdarzeń objętych ochroną. Może być tak, że ubezpieczenie obejmuje pożar, ale nie obejmuje kradzieży i po włamaniu, mimo straty majątku nie uzyskamy odszkodowania. Ubezpieczenie powinno być w typie „All risk”. Oznacza to, że praktycznie wszystkie zdarzenia objęte są ochroną, poza celowym podpaleniem i innymi szkodami powstałymi z umyślnej winy użytkownika. Taka opcja daje pełną ochronę.

 

Trzecie rozumienie zakresu ubezpieczenia dotyczy finansowej odpowiedzialności, czyli jakie kwoty zostaną nam wypłacone w razie zdarzenia. Warto jednoznacznie sprecyzować, czy są to kwoty dotyczące wartości aktualnej, czy odtworzeniowej, ponieważ to są zupełnie inne wartości. W zakresie wartości aktualnej, jest to wartość przedmiotu kupionego kiedyś, ale taka jaką przedstawia on w dniu zdarzenia. Także, jest to wartość o wiele niższa wynikająca z eksploatacji. Natomiast odtworzeniowa pozwala na odkupienie nowego sprzętu, o tych samych parametrach, ale jednak nowego. To znacznie korzystniejsza opcja.

 

Warto wypytać o wszystkie wątpliwości przed zawarciem umowy ubezpieczenia, rozjaśnić wszystkie kwestie i wybrać takie rozwiązanie, które będzie najkorzystniejsze pod każdym względem.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem