Artykuły > Wnętrza > ściany i sufity

Tkaniny na ścianach - jak to robić?

Tkaniny na ścianach - jak to robić?

We współczesnych aranżacjach ściany to nie tylko zbędne elementy, których jedyną rolą jest wydzielanie konkretnych pomieszczeń. Często to właśnie one są główną dekoracją wnętrz. Ozdabiane za pomocą różnorodnych materiałów wychodzą na pierwszy plan. Zachwycają i urzekają niebanalnym wyglądem. Do aranżacji ścian można użyć przeróżnych materiałów, od farb, przez drewno i beton, aż po tkaniny. Dziś podpowiemy jak stosować taniny i materiały do dekoracji powierzchni pionowych. 

 

Ściana z tkaniny

 

Zastosowanie tkanin na ścianach sprawia, że pomieszczenie nabiera reprezentacyjnego i szlachetnego wyglądu. Najczęściej tą formę okładziny stosuje się w pokojach dziennych lub sypialniach. Dzieje się tak zarówno ze względu na elitarny charakter takiej dekoracji, jak i przez wzgląd na kwestie praktyczne - materiały i tkaniny nie należą do najtwardszych ozdób – powieszone w kuchni, czy też w przedpokoju mogłyby się łatwo zniszczyć. Należy stosować je w pomieszczeniach gdzie nie ma niebezpieczeństwa zaprószenia ognia oraz nie występuje duża wilgoć.

 

zdjęcie: Focal Point Styling

 

Ciekawym rozwiązaniem jest również tapicerowanie ścian – początkowo to rozwiązanie było stosowanie w budynkach użyteczności publicznej, jednak obecnie jest coraz częściej wykorzystywane w pomieszczeniach mieszkalnych. Zazwyczaj użytkuje się specjalne tkaniny, przeznaczone do tapicerowania mebli, które mają zwiększoną odporność na wilgoć i zabrudzenia, a dodatkowo są pokryte warstwami ochronnymi  (dzięki czemu łatwiej je czyścić).

 

 

zdjęcie: chinoiseriechic.net

 
Efekt materiałowych ścian

 

Pierwowzorem tkanin na ścianach są tapiserie i arrasy. Podobnie jak i one współczesne tkaniny wieszane na ścianach mają za zadanie ocieplić wnętrze i nadać mu przytulności. Dodatkowo zastosowanie tego rozwiązania ma zwiększyć komfort akustyczny pomieszczenia. Wizualnie tkaniny przyczyniają się do tego, że ściana postrzegana jest jako „puszysta” i „miękka”. Na naścienną okładzinę nadaje się praktyczne każdy materiał, oprócz śliskiego jedwabiu i tafty.

 

zdjęcie: sheknows.com

 

Montaż i pielęgnacja

 

Montaż okładziny w postaci tkaniny jest możliwy praktycznie na każdej ścianie. Dzięki specjalistycznym stelażom dostępnym w różnych kształtach materiał można zamontować nawet do ścian łukowych czy na skośnych ścianach poddasza. Po ich przytwierdzeniu potrzebują one odpowiedniej pielęgnacji. Co jakiś czas należy je czyścić, najlepiej wilgotną szmatką nasączoną detergentem. Można też je odkurzać. Warto również wiedzieć, że na rynku działa wiele firm, które oferują profesjonalne czyszczenie naściennych tkanin.

 

Tekstylne tapety

 

Nie ma co ukrywać, że tkaniny na ścianie to drogie rozwiązanie, szczególnie jeżeli wybiera się te z górnej półki. Jeśli Twój budżet jest ograniczony, a mimo to marzysz o takiej dekoracji ściennej może zdecydować się na tekstylne tapety. Od tradycyjnych tkanin odróżnia je to, że są na podkładzie papierowym lub też tym wykonanym z fizeliny. Umożliwia to ich bezpośrednie przyklejenie na ścianę. Od tapet papierowych różnią się tym, że są o wiele cieńsze, a do ich produkcji wykosztuje się naturalny jedwab, mieszkanki akrylu, bawełny oraz wiskozy.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem