Artykuły > Instalacje > Wentylacja i klimatyzacja

Systemy wentylacyjne w domu

Systemy wentylacyjne w domu

Wentylacja to jeden z podstawowych elementów zdrowego i sprawnie funkcjonującego domu lub mieszkania. O tym dlaczego jest ona niezbędna przeczytasz w  naszym artykule "Wentylacja w domu - dlaczego jest niezbędna?". Dziś natomiast przedstawimy Ci jakie są dostępne systemy wentylacji oraz pomożemy wybrać ten, który najlepiej sprawdzi się w przypadku Twoich czterech kątów.

 

Wentylacja grawitacyjna

 

Najczęstszym rozwiązaniem jest montaż wentylacji grawitacyjnej. Przyczynami wyboru właśnie tego rozwiązania jest prosta budowa i tania eksplantacja wentylacji naturalnej. Do jej plusów zalicza się również to, że jest cicha w użytkowaniu. Wentylacja grawitacyjna nie jest jednak rozwiązaniem idealnym – często bywa nieskuteczna, ponieważ jej działanie uwarunkowane jest pogodą i warunkami atmosferycznymi. Działa ona na zasadzie wymiany powietrza. To zużyte usuwa się poza budynek przez kanały wywiewne w wyniku naturalnego ciągu, a na jego miejsce przez nawiewniki napływa nowe, świeże.

 

Ten rodzaj wentylacji działa najskuteczniej zimą, natomiast może mieć problemy z zapewnieniem odpowiedniego przepływu powietrza w okresach kiedy temperatura w wewnątrz budynku i na zewnątrz jest zbliżona (wiosna, jesień).

 

Wentylacja naturalna nie sprawdza się w domach energooszczędnych i pasywnych,  jest to wynikiem konieczności zapewniania w nich szczelności przegród zewnętrznych i niezastosowania nawiewników.

 

Wentylacja mechaniczna

 

Ten rodzaj wentylacji opiera się na wymuszonym przepływie powietrza przez wentylatory. Wentylacja mechaniczna może  być wywiewowa lub nawiewowa. W domu, w którym zostanie zamontowana jest możliwość regulacji ilości świeżego powietrze, które wpływa do pomieszczeń. Niestety jej minusem jest to, że koszty jej eksplantacji są o wiele wyższe niż w przypadku tej grawitacyjnej. Ten rodzaj wentylacji doskonale sprawdza się w domach energooszczędnych oraz pasywnych. Montuje się w nich zazwyczaj wentylację mechaniczną z rekuperatorem, który pozwala obniżyć koszty jej używania. Wentylacja mechaniczna na etapie jej montażu wiąże się z zakupem urządzeń wentylujących, które zasilane są na prąd elektryczny. Jej instalacja jest też o wiele bardziej skompilowana niż tej grawitacyjnej, aby skutecznie działała należy prawidłowo ją zaprojektować i dobrać.

 

Wentylacja hybrydowa

Ten rodzaj systemu wentylacji polega na połączeniu tej grawitacyjnej i mechanicznej. W sprzyjających warunkach atmosferycznych wymiana powietrza zachodzi z wykorzystaniem tej pierwszej, w przeciwnym wypadku wspomagana jest urządzeniami mechanicznymi.

 

Jak widać opcji jest wiele, decydując się na którąkolwiek z nich należy podjąć optymalną decyzję opartą na specyfice budynku oraz kosztach, które można poświęcić na montaż oraz późniejsze koszty eksploatacyjne.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem