Artykuły > Instalacje > Instalacje elektryczne

Rachunki za prąd. Poznaj 5 trików by je obniżyć

Rachunki za prąd. Poznaj 5 trików by je obniżyć

Rachunki za prąd mogą dać się we znaki zwłaszcza w miesiącach zimowych, gdy więcej czasu przebywa się w domu, a przede wszystkim jeśli korzysta się z ogrzewania elektrycznego lub dogrzewa się właśnie tą metodą. Poznajcie 5 sposobów na oszczędność na rachunkach.

 

Żarówki

 

W zimie dni są krótsza, a światła potrzebujemy niemal cały czas. Warto wymienić więc tradycyjne żarówki na te energooszczędne, które będą świeciły równie jasnym światłem, a pobierały mniej prądu. Koszt żarówek LED-owych jest wyższy niż tych zwykłych, jednak w dłuższej perspektywie czasu to oszczędność. Warto również wspomnieć, że żarówki LED nie przepalają się jak tradycyjne, ich zużycie można poznać jedynie po coraz słabszym natężeniu światła.

 

Listwy zasilające

 

Pobierają prąd nawet, gdy urządzenia do nich podłączone nie działają. Wyłączając je oszczędza się niewielkie ilości prądu, w dłuższej perspektywie daje to różnice w wielkości rachunków. Warto również wyłączać urządzenia z których korzysta się rzadko, jeśli nie oglądasz telewizji codziennie, a mikrofalówkę używasz raz na dwa dni, nie warto zostawiać ich w trybie czuwania.

 

Pranie

 

Robienie prania w wysokiej temperaturze wiąże się z koniecznością podgrzania wody, zazwyczaj pralki pobierają jedynie zimną wodę, musi więc zostać ona podgrzana przez grzałkę znajdującą się w urządzeniu. Wybierając program o wyższej temperaturze konieczne będzie podgrzanie przez pralkę wody do większej temperatury, wiąże się to z wyższymi opłatami za prąd. Warto również wspomnieć, że wysoka temperatura prania jest odpowiednia tylko dla niektórych rodzajów materiałów, większość wymaga prania w 30o C. Zmniejszając temperaturę prania dbasz również o jakość pranej odzieży.

 

Uszczelnienie okien

 

W zimie nieszczelne okna mogą być przyczyną wychładzania się mieszkania. Aby temu zapobiec należy odpowiednio uszczelnić okna, aby ciepłe powietrze nie wydostawało się na zewnątrz. Dobrze jest również odsłonić kaloryfery, co umożliwi cyrkulację powietrza i sprawi, że w mieszkaniu będzie cieplej, przy mniejszym zużyciu energii.

 

Ciekawostką jest, że grzejniki specjalnie umieszcza się pod oknami, aby tworzyły swoistą barierę ciepłego powietrza, chroniąc pomieszczenie przed przedostawaniem się zimnego. Jednak, gdy okna są nieszczelne takie umiejscowienie zwiększa zużycie energii (w przypadku ogrzewania elektrycznego).

 

Temperatura

 

Jeśli chcesz oszczędzić w zimie na energii elektrycznej zacznij się cieplej ubierać w domu, a zmniejsz temperaturę w pomieszczeniach. Podobnie można zrobić latem, z tą tylko różnicą, że należy ubierać się lżej, rezygnując z klimatyzacji, jeśli jest to tylko możliwe.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem