Artykuły > Wnętrza > Kominki

Poznaj wady i zalety kominka w domu

Poznaj wady i zalety kominka w domu

Kominek od zawsze był uznawany za symbol domowego ogniska. Już samo wyobrażenie o spędzaniu długiego wieczoru w pobliżu trzaskającego ognia, sprawia, że czujemy się błogo. Za sprawą kominka w domu panuje przytulna i ciepła atmosfera. Poznaj plusy i minusy posiadania tego urządzenia.

 

Kominek dla każdego?

 

Posiadanie kominka w domu to dla wielu osób standard. Na rynku jest dostępnych bardzo wiele modeli, które są w stanie zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników, zarówno pod względem estetycznym, funkcjonalnym, jak i ekonomicznym. Współczesne kominki przyjmują bardzo różne formy. Zaczynając od tych najbardziej podstawowych wariantów jak atrapa kominka, a na kominkach z płaszczem wodnym kończąc. Tym sposobem każdy może sobie pozwolić na jego posiadanie, niezależnie od tego czy mieszka w domu jednorodzinnym czy w bloku.

 

Idealna dekoracja wnętrza

 

Palące się kawałki drewna to z pewnością widok, który sprawi, że do każdego salonu zawita przyjemna i ciepła atmosfera. Dzięki szerokiemu wyborowi różnorodnych obudów kominków, z łatwością można wybrać odpowiednią i tym samym zaaranżować wnętrze w ciekawy, niebanalny sposób. Kierując się jedynie względami estetycznymi, można zainstalować kominek elektryczny lub tradycyjny z otwartym paleniskiem.

 

Funkcja grzewcza kominka

 

Mając na uwadze funkcję grzewczą kominka warto rozważyć montaż kominka zamkniętego z systemem DGP (dystrybucji gorącego powietrza) lub z płaszczem wodnym. Dzięki tej drugiej instalacji, będzie możliwe ogrzewanie nie tylko całego domu, ale także wody użytkowej.  Kominek ze specjalną instalacją, opalany drewnem to jedna z najtańszych metod ogrzewania domu.

 

Minusy posiadania kominka

 

Kominki nie są pozbawione wad. Szczególnie uciążliwe wydaje się być utrzymywanie ich w czystości. Konieczność usuwania sadzy z szyby czy wymiatanie popiołu, to czynności nie należące do najprzyjemniejszych. Tutaj na szczęście z pomocą przychodzą narzędzia i środki ułatwiające jego pielęgnację.  

 

W sezonie grzewczym należy stale kontrolować kominek, aby ogień nie wygasł i dbać o odpowiednie zapasy suchego drewna. Dodatkowo trzeba wygospodarować na nie sporo miejsca w piwnicy lub garażu. Pewnym problemem mogą być dłuższe wyjazdy, ponieważ kominek będący jedynym źródłem ogrzewania domu nie może pozostać bez opieki w mroźne dni. Ogrzewanie dużego domu tylko za pomocą kominka znajdującego się w salonie wydaje się być niemożliwe.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem