Artykuły > Ogród > Mała architektura

Pomysł na domek dla dzieci w ogrodzie

Pomysł na domek dla dzieci w ogrodzie

Wraz z pierwszymi promieniami słońca i wyższymi temperaturami na zewnątrz, rodzice staną przed wyzwaniem jak zorganizować wolny czas swoim pociechom. Opcji jest co niemiara – jednak jedną z tych najwygodniejszych, tańszych i długodystansowych jest zapewnienie dzieciom rozrywki we własnym ogrodzie. Można to zrobić budując domek dla dziecka.

 

Przestrzeń dla dziecka w ogrodzie

 

Projektując przestrzeń dla dziecka trzeba pamiętać o podstawowej zasadzie: musi być ona przede wszystkim bezpieczna. Należy wybrać takie miejsce oraz takie urządzenia, które nie narażą dzieci na niepotrzebne urazy. Domki dla dzieci należy zaplanować tak, aby były widoczne z tarasu lub okna kuchni/salonu, będziemy mieć wtedy możliwość zerkania na pociechy podczas zabawy i pilnowania czy przebiega ona bez przeszkód. Domki warto umieszczać z dala od trujących i kolczastych roślin. Oprócz tego warto zadbać o to, aby teren był zacieniony, a także ogrodzony i zabezpieczony przed nieproszonymi gośćmi.

 

 

Jeżeli twój maluch to prawdziwy wulkan energii zamiast tradycyjnego domku postaw na konstrukcję wspinaczkową. Wyposażona jest ona m.in. w drabinki, huśtawki, zjeżdżalnie  małe wieże obserwacyjne. Tego typu domki można zakupić w sklepie lub wykonać samodzielnie, używając do tego celu takie materiały jak np. drewniane deski, opony, itp. Odpowiednio wykonana konstrukcja będzie prawdziwym wyzwaniem dla małego poszukiwacza przygód.

 

Domek na drzewie to marzenie niejednego dziecka… i rodzica. Niestety nie każdy ogród jest przystosowany do montażu takiej konstrukcji. Do jego budowy jest potrzebne stare, mocne drzewo, najlepiej liściaste. Należy unikać drzew iglastych oraz owocowych. Drzewo powinno mieć też odpowiednią wysokość – d0mki dla maluchów powinny znajdować się na wysokości nie większej niż 1,5 metra. Drabinki lub schodki do niego prowadzące dobrze jest zabezpieczyć. Dobrym pomysłem jest także wyposażenie domu w linę, po której dzieci będę mogły opuszczać się z drzewa. Domek powinien być na tyle duży, aby pomieścić co najmniej 2 dzieci i zabawki. Warto również zatroszczyć się o wystrój budowli. Domki na drzewie można urządzić tematycznie. Gotowe domki można zakupić w sklepie, wykonane są one z tworzywa sztucznego lub drewna i wymagają złożenia i poskładania. Domek można wykonać również samodzielnie.

 

Letnie domki i namioty

 

Jeżeli w twoim ogrodzie nie ma drzewa, które pozwala na wybudowanie domku można postawić na konstrukcje naziemne. Plastikowy domek lub namiot będzie miejscem do zabawy najmłodszych. Warto tutaj uruchomić wyobraźnie i nie stawiać na sztampowe domki z tworzywa sztucznego dostępne w dużych marketach. Jeśli do zagadnienia chcesz podejść kreatywnie postaw na indiański namiot lub drewniany domek, który w rzeczywistości wygląda jak miniatura prawdziwej budowli. Co więcej, praktycznie nie różni się wyposażeniem. Domki stawiane na ziemi, również mogą posiadać takie elementy jak drabinki czy zjeżdżalnie.

 

Ogród to dla dziecka miejsce ciągłej zabawy i rozrywki. Rodzice nie zawsze są jednak zachwyceni ich obecnością w ogrodzie. W czasie zabawy łatwo zniszczyć z wielkim trudem wypielęgnowane grządki kwiatów czy złamać młode drzewko. Dlatego też warto stworzyć dla maluchów ich własną przestrzeń, gdzie będą mogły się bawić i do woli dokazywać.  

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem