Artykuły > Wnętrza > ściany i sufity

Podłoga na ścianie. Jak wykorzystać drewniane deski w aranżacji ścian?

Podłoga na ścianie. Jak wykorzystać drewniane deski w aranżacji ścian?

Drewno na ścianie przeżywa swój renesans. Nie kojarzy się już z kiczowatymi boazeriami w stylu wczesnych lat 90 XX wieku. Jest natomiast obowiązkowym elementem w domach i mieszkaniach urządzanych w stylu rustykalnym dworkowym czy klasycznym. Dobrze sprawdza się również w nowoczesnych aranżacjach, np. industrialnych czy skandynawskich. Zobacz jak zaaranżować drewniane ściany w pomieszczeniach mieszkalnych.

 

Drewniane ściany w domu

 

Wyciszone, przytulne i ciepłe wnętrza, zgodne z najnowszymi trendami aranżacyjnymi – to opis pomieszczeń, w których ściany wykończone są drewnem. Drewno jako materiał pozwala na nietuzinkowe i oryginalne urządzenie niemal każdego pomieszczenia w domu. Różnorodność gatunków i wykończeń oraz dostępność rożnego rodzaju szerokości desek sprawia, że pomieszczenie nabiera charakteru i klimatu.

 

zdjęcie: marieclairemaison.com

 

Wykończenie ścian drewnem znane jest już od dawna. Przez wieki materiał ten był stosowany do ich okładania. Warto jednak zaznaczyć, że współczesne aranżacje mają niewiele wspólnego z tymi sprzed 10 lat. Architekci wnętrz szukają dla drewna nowych i estetycznych rozwiązań, jednocześnie wykorzystując jego naturalne i prozdrowotne właściwości. Aktualnie drewno na ścianie przyjmuje wiele form, np. paneli, desek, boazerii, drewnianych, gładkich płyt czy kafli. Można z niego uczynić główny element aranżacji lub tylko podkreślić dany fragment wnętrza.

 

zdjęcie: homedzine.co.za

 

Drewniane ściany – gdzie je stosować?

 

Drewniane okładziny pasują do każdego pomieszczania. Z powodzeniem można stosować je w sypialni, salonie, kuchni czy łazience. Ten wdzięczny materiał pięknie komponuje się z glazurą, terakotą, kamieniem czy farbą. Stosując drewno na ścianach warto zwrócić uwagę na to, aby dobrać odpowiedni rodzaj do pomieszczenia. Do kuchni i łazienki dobrze wybrać takie, które charakteryzują się dużą odpornością na wilgoć oraz wytrzymałością (dobrym pomysłem jest zastosowanie drewna egzotycznego).

 

zdjęcie: thedesignfiles.net

 

Jak stosować drewno na ścianie?

 

Współcześnie odchodzi się od okładania wszystkich ścian. Najczęściej wyróżnia się nim wybrane fragmenty ścian, wykuszy wnęk czy niszy. Często stosuje się je również do okładania filarów i słupów. Popularne jest także kładzenie drewna na styl angielski czy prowansalski – do wysokości parapetu lub umywalki. Drewniane deski w nowoczesnych wnętrzach układa się zarówno w pionie, jak i w poziomie. Dużym powodzeniem cieszą się także boazerie z litego drewna, bielone i stylizowane. Drewniane ściany nie lakieruje się, a stosuje się na nich preparaty pogłębiające barwę i fakturę materiału.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem