Artykuły > Wnętrza > Kominki

Podłoga a kominek

Podłoga a kominek

Wybierając kominek w pierwszej kolejności decydujemy o wyborze obudowy i wkładzie, często zapominając o tym co będzie znajdowało się wokół niego a konkretnie na podłodze wokół kominka. Sprawdź jaki materiał wybrać na podłogę wokół paleniska, a także na jakim podłożu powinna się znajdować.

 

Na jakim podłożu ułożyć podłogę wokół kominka ?

 

Wielu specjalistów twierdzi, że podłoga pod kominkiem oraz wokół tej okolicy musi być wypełniona wełną mineralną ponieważ jest to materiał niepalny. Są też tacy którzy uważają, że w tym miejscu sprawdzi się także zwykły styropian. Tymczasem według prawa budowlanego nie mamy obowiązku stosowania tylko i wyłącznie niepalnych materiałów czyli wełny mineralnej. W obowiązującym rozporządzeniu z 2002 roku możemy przeczytać:

 

„Palenisko powinno być umieszczone na podłożu niepalnym o grubości co najmniej 0,15 m, a przy piecach metalowych bez nóżek – 0,3 m. Podłoga łatwo zapalna przed drzwiczkami palenisk powinna być zabezpieczona pasem materiału niepalnego o szerokości co najmniej 0,3 m, sięgającym poza krawędzie drzwiczek co najmniej po 0,3 m. A także:

 

"Piec z kamienia, cegły, kafli i podobnych materiałów niepalnych oraz przewody spalinowe i dymowe powinny być oddalone od łatwo zapalnych, nieosłoniętych części konstrukcyjnych budynku co najmniej 0,3 m, a od osłoniętych okładziną z tynku o grubości 25 mm na siatce albo równorzędną okładziną – co najmniej 0,15 m.”

 

Interpretując ten zapis, możemy się dowiedzieć, że aby bezpiecznie zainstalować kominek nie jest konieczne umieszczanie wokół niego tylko i wyłącznie wełny mineralnej. Wystarczy wykonać wylewkę podłogową, a dodatkowo pod samym kominkiem umieścić postument o wysokości piętnastu centymetrów. Taka warstwa z powodzeniem odizoluje ciepło od styropianu.  Prace najlepiej zaplanować jeszcze przed wykonywaniem wylewek.

 

Jaki materiał wybrać na podłogę wokół kominka?

 

Ze względów bezpieczeństwa a także praktycznych, na podłogę obok paleniska należy wybrać materiały niepalne. Ten obszar jest szczególnie narażony na iskry i rozżarzone drewno, mogące niespodziewanie wypaść z kominka oraz zabrudzenia powstałe podczas czyszczenia kominka takie jak popiół czy sadza. Dobrze, jeśli pas oddzielający kominek od reszty podłogi ma co najmniej trzydzieści centymetrów. Materiały wykończeniowe, które sprawdzą się w tym miejscu najlepiej, to np. kamień, gres lub szkło.  Wybór odpowiedniego materiału jest często determinowany przez obudowę kominka.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem