Artykuły > Instalacje > Instalacje gazowe

Piecyk gazowy - na co zwrócić uwagę kupując go?

Piecyk gazowy - na co zwrócić uwagę kupując go?

Na rynku znajduje się wiele modeli i rodzajów piecyków gazowych. Wybór może okazać się więc trudny. Na co zwrócić uwagę wybierając podgrzewacz do wody?

 

Rodzaje piecyków gazowych

 

Piecyki pojemnościowe - posiadają zbiornik na wodę, mniejszy w przypadku piecyków bezciśnieniowych (10-15l) i większy w przypadku piecyków ciśnieniowych (200l). Wymagają więc wygospodarowania odpowiedniej przestrzeni. Nie zmieszczą się w każdym pomieszczeniu. Piecyki ciśnieniowe mogą obsłużyć wszystkie krany w domu, natomiast te bezciśnieniowe - jedynie jeden.

 

Ich zaletami jest utrzymywanie stałej temperatury wody i brak konieczności czekania, aż woda się nagrzeje. Minusem jest wielkość urządzenia, zajmuje dość dużo miejsca i nie sprawdza się w małych domach. Wadą są także wysokie koszty instalacji, a także eksploatacji.

 

Piecyki przepływowe - włączają się w momencie odkręcenia wody, trzeba chwilę poczekać, aż woda się nagrzeje. Można je podłączyć zazwyczaj do jednego kranu. Temperatura wody nie jest tutaj stała, gdyż woda nagrzewa się przepływając przez wewnętrzne elementy piecyka pod odpowiednim ciśnieniem, włączenie zbyt małego strumienia wody nie spowoduje uruchomienia się piecyka i woda będzie zimna.

 

Do zalet tego podgrzewacza należy niski koszt instalacji oraz użytkowania, małe rozmiary oraz podgrzewanie wody jedynie w momencie zapotrzebowania. Minusem jest konieczność czekania przez jakiś czas aż strumień wody się nagrzeje.

 

Na co zwrócić uwagę kupując piecyk gazowy?

 

Moc - należy na nią zwrócić uwagę, gdy decydujemy się na urządzenie przepływowe. Odpowiednia moc dla gospodarstwa domowego to 3 do 4,5 kW. Piecyki o słabszych parametrach będą bardzo wolno nagrzewać wodę.

 

Ciśnienie - minimalne ciśnienie wody w piecyku powinno być tożsame z minimalnym ciśnieniem w sieci w domu. Zbyt niskie ciśnienie nie pozwoli na działanie urządzenia, zbyt wysokie ciśnienie również będzie stanowiło problem, należ więc sprawdzić jakie ciśnienie wody występuje w domu, a następnie porównać je z wymaganiami producentów piecyków.

 

Pojemność - wartość ta dotyczy piecyków pojemnościowych. Pojemność powinna zostać dobrana do ilości zużywanej wody przypadającej na jednego domownika, jest to zazwyczaj 30 - 60l.

 

Regulacja temperatury - parametr ten dotyczy piecyków przepływowych. Regulacja może być hydrauliczna, czyli wraz ze wzrostem przepływu wody wzrasta jej temperatura lub elektroniczna, gdzie ustala się moc oraz strumień wody (oszczędniejsze rozwiązanie).

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem