Artykuły > Wnętrza > ściany i sufity

Pasta strukturalna - jak ją stosować na ścianach?

Pasta strukturalna - jak ją stosować na ścianach?

Fakturę ścianom można nadać za pomocą tynków, farb lub past strukturalnych. Za pomocą tych środków można uzyskać różne efekty. Ściany przed pokryciem tymi preparatami nie wymagają uzupełniania ubytków i pęknięć. Ważne jest również to, że zastosowanie tych materiałów pozwala na uzyskanie ciekawego wyglądu każdego wnętrza.

 

Pasty strukturalne to masy wapienne lub akrylowe (nazywa się je również stiukiem weneckim). Można je stosować do pokrywania całych ścian, ale także za ich pomocą wykonuje się niewielkie wzory, np. przypominające sztukaterię. Pasty strukturalne posiadają strukturę drobno-mieloną.
 

Efekt pasty strukturalnej na ścianie

 

Za pomocą pasty strukturalnej można uzyskać ciekawe i oryginalne efekty na ścianach. Pomagają one stworzyć piękne wzory. Jedne z najprostszych to te geometryczne i faliste wzory, które można wykonać za pomocą pacek ze specjalnymi nacięciami. Do bardziej skomplikowanych można stosować szablony, które pozwolą na uzyskanie jednolitych elementów na ścianie. Ilość wzorów, które można wykonać jest wręcz nieograniczona: od prostych fal, liniowych pół-księżycy, imitacji drewna czy kamienia, po skomplikowane kompozycje; do wykonania których należy zatrudnić artystę-rzeźbiarza.

 
Praca z pastą strukturalną

 

Ściany przed nałożeniem pasty strukturalnej powinny być zagruntowane specjalnym preparatem. Do nakładania pasty stosuje się packi wykonane z wysokogatunkowej stali. Muszą one posiadać zaokrąglone brzegi. Można również stosować szpachelki japońskie.

 

Ze względu na delikatną konsystencję pasty, nakłada się ją cienkimi warstwami. Jedna warstwa może mieć ok 1 - 3 mm. Warstwy nanosi się kilkukrotnie, powtarzając za każdym razem ten sam wzór. Przykładem może być wykonywanie żyłek imitujących marmur - w tych samych miejscach zostawia się mniej pasty, aby wzór dobrze wyglądał. Wzór można wykonywać również przy pomocy szablonu.

 
Kolory pasty strukturalnej

 

Pasty strukturalne pozostawiają szeroki wachlarz wyboru w temacie koloru. Można kupić gotowe w wybranym kolorze, ale dostępne jest również barwienie past w sklepie na wybraną, najlepiej oddającą wymagania, barwę. Pasty można także malować po wyschnięciu, w tym celu używa się białej pasty do tworzenia wzoru, a po wyschnięciu maluje ścianę wraz ze wzorem farbą tradycyjną, bejcą lub lakierem. Pasty w różnych kolorach, można także nakładać jedne na drugie.

 

Aby ożywić kolory można także zastosować wosk. Pokrywa się nim świeżo nałożoną pastę. Pozwala to również na uodpornienie ściany na zabrudzenia oraz wilgoć.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem