Artykuły > Nieruchomości > Rynek

Parter, piętro, a może szczyt? Które mieszkania w bloku są najbardziej atrakcyjne?

Parter, piętro, a może szczyt? Które mieszkania w bloku są najbardziej atrakcyjne?

Zakup mieszkania w trakcie budowy, na początku sprzedaży to szansa na to by wybrać mieszkanie dla siebie idealne i doskonale dopasowane. Ponieważ na tym etapie wybór jest jeszcze bardzo duży, można rozważyć piętro, stronę i położenie mieszkania względem stron świata i już istniejącej infrastruktury w okolicy. Jedną z pierwszych ważnych decyzji będzie więc ta dotycząca piętra budynku, na którym ma się znaleźć to wymarzone mieszkanie.

 

Parter

 

Mieszkania na parterze mają swoje zalety. W nowym budownictwie często są one wyposażone w malutki ogródek, który z pewnością może być bardzo ciekawie zaaranżowany i wykorzystany. Parter to również doskonałe rozwiązanie dla rodziców z małymi dziećmi. Wnoszenie wózków i rowerków bywa bardzo uciążliwe. Te kilka schodów prowadzących na parter, będzie znacznie łatwiej pokonać.

 

Wadą z pewnością jest to, że wszystko, co dzieje się na ulicy słychać właśnie w domu. Wszystkie odgłosy, krzyki, pojazdy docierają do domu i zakłócają jego spokój. To również zwiększone kurzenie się mieszkania. Latem, gdy większość okien jest pootwieranych kurz dostaje się do mieszkania w ilościach zaskakująco dużych. To wymusza konieczność znacznie częstszego sprzątania.

 
Piętro

 

Mieszkanie na piętrze to z pewnością więcej ciszy i spokoju dla domowników. Wznoszący się na podwórku kurz nie dostaje się już tak łatwo do mieszkań położonych wyżej, a bawiące się na placu dzieci nie są tak wyraźnie słyszane.

 

Piętro to jednak brak ogródka. W zamian za to dostępny jest zwykle balkon, który można sobie dowolnie zaaranżować. Jeżeli blok jest wysoki, na piętro można się dostać windą. Jeżeli nie, każde z pięter to konieczność pokonywania schodów. Dla osób starszych i rodzin z małymi dziećmi może to być bardzo duże utrudnienie codziennego życia.

 

Szczyt

 

Mieszkanie na ostatnim piętrze może mieć swoje zalety. Jest z pewnością ciepłe i nikogo „nad głową” nie słychać. Nie ma sąsiadów z góry, więc wyeliminowane są dźwięki, które roznoszą się w pionie. Dzieci, które bawią się na dole i samochody, które poruszają się po pobliskiej drodze nie są dokuczliwe, ponieważ prawie ich nie słychać. Mieszkanie się tak nie brudzi, ponieważ tu kurz z podwórka, z całą pewnością nie dotrze.

 

Jeżeli chodzi o wady, to znaleźć można te same, które dotyczą mieszkania na piętrze. Dodatkową wadą bywa niekiedy mniejszy balkon albo w ogóle jego brak, w tym przypadku wszystko zależy od projektu budynku.

 

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, jakie mieszkanie będzie najlepsze. Po zapoznaniu się z powyższą analizą należy rozważyć własne priorytety i oczekiwania i na tej podstawie dokonać właściwego wyboru.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem