Artykuły > Wnętrza > Kominki

Palenisko otwarte czy zamknięte? Zobacz, które wybrać

Palenisko otwarte czy zamknięte? Zobacz, które wybrać

Zarówno kominki otwarte jak i zamknięte mają swoje wady i zalety. Wybór właściwego jest zależny od twoich potrzeb. Przeczytaj dlaczego warto wybrać kominki zamknięte, oraz co wyróżnia kominki otwarte.

 

Czy warto wybrać kominek z paleniskiem otwartym?

 

Główną zaletą komików otwartych, jest możliwość oglądania żywego ognia bez przysłonięcia go szybą, co sprawia że w pomieszczeniu tworzy się ciepły i przytulny klimat. Funkcja dekoracyjna wydaje się być w tym przypadku bardziej istotna niż ekonomiczna. Tego rodzaju kominki są również dużo tańsze od zamkniętych. Jeśli nie zamierzasz używać kominka do ogrzewania kilku pomieszczeń, to ten wybór wydaje się być idealnym (modele otwarte nie nadają się do ogrzewania całego domu ani wody). Większość energii cieplnej, która jest wytwarzana w palenisku, zostaje oddana do szybu kominowego. Badania pokazują, że sprawność komików otwartych jest na poziomie nie przekraczającym 25%. W tej sytuacji zużycie paliwa czyli w tym przypadku drewna, potrzebnego do ogrzania pomieszczenia, jest bardzo wysokie. Jeśli chodzi o kontrolę spalania w przypadku kominków otwartych jest ona bardzo ograniczona. Jedyna możliwość kontrolowania wielkości płomienia to dokładanie odpowiedniej ilości drewna. Paleniska otwarte nie należą do najbezpieczniejszych, chociażby przez możliwość bezpośredniego dostępu do ognia przez osoby trzecie.

 

Kiedy decydować się na kominek zamknięty?

 

Paleniska zamknięte są przeznaczone dla osób, które oczekują od kominka czegoś więcej niż widoku żywego ognia i dogrzania jednego pomieszczenia. Instalacja takiego kominka polega na zamontowaniu specjalnego, zamykanego wkładu, który będzie miał za zadanie np. akumulować ciepło za pomocą wermikulitu lub szamotu. Sprawność wkładów kominkowych zamkniętych wynosi 85%. Właściwości grzewcze paleniska zamkniętego są nieporównywalnie większe niż otwartego. Dzięki instalacji rur rozprowadzających, można ogrzać cały dom. Za pomocą płaszcza wodnego możliwe jest ogrzewanie także wody użytkowej. Nowoczesne modele kominków są wyposażone w przepustnice, które umożliwiają pełną kontrolę spalania, czyli intensywności ognia. Zamknięte paleniska są bezpieczne w użytkowaniu, niestety ich cena jest z reguły wyższa. Ryzyko wydostania się np. iskry, popiołu czy dymu jest praktycznie niemożliwe. Warto wspomnieć, że producenci współczesnych kominków zamkniętych, dbają również o to aby wizja ognia była porównywalna do kominków otwartych.

 

Decydując się na którekolwiek z opisanych wyżej rozwiązań, należy pamiętać, że aby mieć pewność co do bezpieczeństwa kominka, należy korzystać z usług specjalistów z doświadczeniem. Samodzielna instalacja szczególnie palenisk otwartych, jest stanowczo odradzana.

 

Trudno jednoznacznie stwierdzić, który kominek jest lepszy. Wszystko zależy od twoich oczekiwań wobec niego.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem