Artykuły > Wnętrza > Oświetlenie

Oświetlenie w systemie inteligentnego domu. Sprawdź jego możliwości

Oświetlenie w systemie inteligentnego domu. Sprawdź jego możliwości

Oświetlenie to bardzo ważny element wyposażenia domu. Sterowanie światłem i jego natężeniem może być zautomatyzowane. Pomaga w tym system inteligentnego domu. Ułatwia on uzyskiwanie odpowiedniego oświetlenia, zwłaszcza gdy odpowiada za nie wiele lamp i urządzeń.

 

Inteligentny dom może sterować wieloma źródłami światła. Można zaprogramować system, tak aby ustalał kolor i natężenie światła na wybrane scenariusze. Dzięki temu istnieje możliwość określenia np. nastroju, jaki ma być osiągnięty przy wybranym scenariuszu. Sterowanie oświetleniem w wielu pomieszczeniach również nie będzie stanowiło problemu. Zautomatyzowany system umożliwia wybranie konkretnych rozwiązań za pomocą jednego przycisku - ręczne ustawianie wszystkich elementów zajęłoby znacznie więcej czasu.

 

Posiadając system inteligentnego domu można pokusić się o zaprogramowanie opcji ściemniania lamp, poleca się to przede wszystkim w salonie, sypialniach, pokojach dziecięcych, korytarzach.

 

Ciekawym rozwiązaniem są również sceny świetlne, czyli inne oświetlenie zaprogramowane na specjalne sytuacje. Inne oświetlenie można więc włączyć podczas spotkania ze znajomymi, inne podczas romantycznej kolacji, a inne podczas oglądania telewizji. Taka scena będzie uwzględniała kilka lamp włączonych jednocześnie, wygląda to szczególnie dobrze, gdy można je ustawić na różne natężenie światła. Do systemu automatycznego domu mogą być także podłączone rolety w oknach, którymi również można sterować w celu uzyskania odpowiedniego naświetlenia, np. można ustawić, że do konkretnie ustalonej sceny zasuwają się żaluzje.

 

Sterowanie oświetleniem można kontrolować za pomocą modułu umieszczonego na ścianie pokoju lub za pomocą pilota radiowego. Pilot jest o tyle wygodny, że nie trzeba nawet wstawać, aby zmienić rodzaj oświetlenia.

 

Sceny oświetleniowe można tworzyć nie tylko we wnętrzu domu, ale także przed nim.

 

Oprócz scen oświetleniowych można zaprogramować w systemie inteligentnego domu powtarzalne elementy, np. włączanie światła o konkretnej godzinie. Bardziej zaawansowane systemy będą mogły dostosować scenariusz działania do zaistniałej sytuacji - gdy są wyposażone elementy monitorujące, np. nasłonecznienie, gdy wprowadzone są dane o tym, kiedy zachodzi słońce na konkretne dni roku. Na podstawie takich danych można ustalić, np. automatyczne włączanie się świateł na zewnątrz po zmierzchu albo dostosowywanie światła wewnątrz domu do warunków panujących na zewnątrz - gdy pada jest ciemniej i wcześniej w takiej sytuacji włącza się światło.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem