Artykuły > Nieruchomości > Formalności

Opłaty skarbowe przy zakupie nieruchomości - o czym musisz pamiętać

Opłaty skarbowe przy zakupie nieruchomości - o czym musisz pamiętać

Podczas zakupu nieruchomości, jej cena i ewentualne koszty kredytu to nie koniec wydatków. Opłaty skarbowe, notariusz i wszelkie inne formalności wiążą się z koniecznością wydania określonej kwoty pieniędzy. Czasem kwoty te są duże, czasem małe. Zsumowane powodują, że tych dodatkowych wydatków robi się całkiem sporo. Warto się na to przygotować. W tym celu zostało przygotowane poniższe zestawienie.

 

Podatek od czynności cywilno – prawnych

 

Ten podatek to pierwszy koszt podatkowy czy też dodatkowy, jaki należy ponieść w czasie kupowania mieszkania. Jego wysokość jest stała, nie można tu nic zmienić ani wynegocjować i wynosi 2% wartości mieszkania. Dotyczy to oczywiście zakupu nieruchomości z rynku wtórnego. Podatek pobiera notariusz i odprowadza go do właściwego urzędu skarbowego.

 

Taksa notarialna

 

Notariusz sporządza umowę kupna sprzedaży. Należy mu się za tę umowę wynagrodzenie. Stawka taksy notarialnej została określona w przepisach Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie taksy notarialnej z 2004 roku. Wysokość tego wynagrodzenia zależna jest od wartości kupowanej nieruchomości. Oczywiście, rozporządzenie reguluje wyłącznie maksymalne wynagrodzenie. Notariusz może się zdecydować na niższą stawkę. Jest to jego indywidualna decyzja.

 

Odpis aktu notarialnego

 

Akt notarialny to dokument potwierdzający zaistnienie czynności prawnej i jej efekt. Czasem jednak jest on potrzebny w kilku egzemplarzach, ponieważ jednocześnie należy go przedstawić kilku instytucjom. Powielanie jest możliwe wyłącznie w formie odpisu. Odpis może wykonać wyłącznie notariusz. Taki dokument jest poświadczany za zgodność z oryginałem. Stawka za wykonanie odpisu jest indywidualnie ustalana przez notariusza. Wynosi od 6 do 20zł za stronę A4.

 

Wpis do księgi wieczystej

 

Zakup nieruchomości wiąże się z koniecznością dokonania zmian lub zapisów w księdze wieczystej. Zapis taki podlega stałej, nienegocjowanej opłacie w wysokości 200zł. Nie jest ona zależna ani od miejscowości, w której wpis jest dokonywany, ani też od wartości nieruchomości. W przypadku kupowania nieruchomości z rynku pierwotnego, przed dokonaniem wpisu do księgi wieczystej, trzeba ją najpierw otworzyć. Koszt otwarcia to jednorazowa opłata 60zł, która nie podlega negocjacjom i nie jest zależna ani od wartości nieruchomości ani od lokalizacji, tak samo jak w przypadku samego wpisu.

 

To opłaty wyłącznie formalne i skarbowe. Nie ma tu opłat związanych z kredytem i jego uruchomieniem, ponieważ to zupełnie inny temat. Jednak już tu widać wyraźnie, jak ważne jest przygotowanie się na liczne koszty dodatkowe, w różnej wysokości.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem