Artykuły > Ogród > Rośliny w ogrodzie

Ogród w stylu angielskim

Ogród w stylu angielskim

Ogrody w stylu angielskim wyglądają naturalnie i estetycznie. Wielu osobom wydaje się, że znajdujące się tam rośliny rosną bez ingerencji człowieka. To jednak mit – ogród w stylu angielskim wymaga starannej i regularnej pielęgnacji, a także planowania. Zobacz, jak nadać twojemu ogrodowi angielskiego uroku.

 

Czym charakteryzuje się ogród angielski?

 

Klasyczny ogród angielski to miejsce, w którym dominuje swoboda i asymetria. Charakteryzuje się również sentymentalnym i romantycznym urokiem. Można w nim znaleźć wiele elementów małej architektury, takich jak stylizowane kolumny czy wazony i wazy. Angielski ogród powinien być synonimem nieprzewidywalność, tajemniczości i romantyczności, nie obca powinna być mu też nutka strachu i mroczności. Na pierwszy plan wysuwa się w nim bujna roślinność oraz starannie wypielęgnowany trawnik.

 

Zasady tworzenia ogrodu angielskiego?

 

Jeżeli chcesz aby twój ogród przypominał ten który otacza Zamek Windsor postępuj zgodnie z poniższymi zasadami:

  • twórz nieregularne grupy drzew i krzewów,
  • stwarzaj wrażenie nieregularności, asymetryczności i swobody,
  • stosuj naturalne formy roślin,
  • stawiaj na malownicze i faliste ścieżki,
  • postaw na elementy małej architektury, takie jak altany czy fontanny.

 

Co sadzić w angielskim ogrodzie?

 

Dla ogrodów angielskich charakterystyczne są grube powyginane drzewa. Bardzo ważne jest również zastosowanie pnączy, które stanowią istotny element dekoracyjny. Powinny znaleźć się w nim kwiaty i krzewy, takie jak:

  • żeniszki, nagietki lekarskie, celozje, złocienie, chabry, ostróżki, kosmosy, dimorfoteki, gailardie, gazanie, kocanki, suchliny,
  • goździki, dzwonki, bratki, maki, malwy, niezapominajki, naparstnice,
  • bliny: języczki, jeżówki, jaskry, kocimiętki, kokoryczki, dzwonki, firletki, orliki, serduszki okazałe,
  • krzewy liściaste: jaśminowce, budleje, krzewuszki cudowne, pęcherznice.

 

Całość powinna być dopełniona skrupulatnie wypielęgnowanym trawnikiem oraz różami, których nie może zabraknąć w angielskiej scenerii. W ogrodzie bardzo często występuje również żywopłot.

 

Pamiętaj, że chociaż całość ma sprawiać wrażenie dzikości i  swobody to koncept musi być dokładnie zaplanowany.

 

Kiedy warto zakładać ogród angielski?

 

Ogród w stylu angielskim jest przeznaczony do dużych i średnich działek, najlepiej tych dysponujących starym drzewostanem. Ważny jest również ich otwarty układ. Warto również wiedzieć, że koszt założenia ogrodu angielskiego jest dość wysoki, wpływa na to zarówno jego powierzchnia, jak i nagromadzenie roślinności i ogrodowych dekoracji. Plusem jest natomiast to, że nie wymaga on częstej i pieczołowitej pielęgnacji.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem