Artykuły > Budowa > Pozwolenia i formalności

Odbiór mieszkania lub domu - na co zwrócić uwagę?

Odbiór mieszkania lub domu - na co zwrócić uwagę?

Po dopełnieniu wszystkich formalności  związanych z zakupem mieszkania (o których szerzej przeczytacie tutaj) przechodzi ta wspaniała chwila, w której możecie odebrać klucze. Nim jednak na dobre zaczniesz cieszyć się własnymi czterema kątami warto poświecić chwilę aby przygotować się do odbioru mieszkania.

 

Protokół zdawczo-odbiorczy

 

Podstawowym dokumentem przy odbiorze mieszkania czy też domu jest protokół zdawczo-odbiorczy. Jest on sporządzany na podstawie przebiegu spotkania przekazywania lokalu. To do niego wpisywane są wszelkie zastrzeżenia, uwagi i wady, które zostały stwierdzone w momencie przekazania nieruchomości. Dokument sporządzany jest w trakcie samego przekazania mieszkania. Powinieneś pamiętać o tym, że Ty jako właściciel masz prawo żądać aby wpisano do niego wszelkie wady, niedoróbki, niejasności, brak należytej staranności ze strony dewelopera, niezgodności pomiędzy stanem faktycznym, a specyfikacją mieszkania zawartą w umowie.

 
Jak przygotować się do odbioru mieszkania?

 

Na spotkanie koniecznie zabierz umowę, projekt mieszkania, schemat instalacji. Jeśli sztuka budowlana jest Ci obca poproś o pomoc niezależnego fachowca, który sprawdzi czy poszczególne elementy wykonano profesjonalnie i zgodnie ze sztuką. Pamiętaj również o tym żeby na spotkanie przeznaczyć odpowiednią ilość czasu. W pośpiechu można przegapić wiele istotnych elementów. Dobrze by było również aby na odbiór lokalu umówić się w ciągu dnia, kiedy jest jasno lepiej widać wszystkie niedoskonałości.

 

O czym nie zapomnieć w trakcie odbioru mieszkania?

 

Na sam początek sprawdź wymiary lokalu, zobacz czy zgadzają się z tymi, które deklarował deweloper. Szczególną uwagę zwróć też na ściany, posadzki, okna, drzwi, wentylacje oraz podpięte do nieruchomości media. Przy tych oględzinach koniecznie przypatrz się poziomowi i osadzeniu stolarki, sprawdź czy jest szczelna, a ściany proste, bez pęknięć czy szpar. Zweryfikuj też materiały jakie zostały wykorzystane w czasie budowy i sprawdź czy zgadzają się z tymi, o których na początku mówił inwestor.  

 

Co w przypadku usterek?

 

Jeśli w trakcie odbioru mieszkania zostaną stwierdzone jakiekolwiek usterki czy niedociągnięcia należy je wpisać do protokołu zdawczo-odbiorczego. Na tej podstawie będzie można później dochodzić swoich praw do ich naprawy lub usunięcia. Należy je wpisać również wtedy kiedy deweloper z własnej woli wyrazi chęć ich natychmiastowego ich zniwelowania, bowiem w przypadku jakichkolwiek sporów to właśnie protokół będzie dokumentem wiążącym.

 

Do wskazanych w protokole zagadnień inwestor powinien odnieść się w terminie do 14 dni (o takim czasie mówi ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego). Może on uznać wskazane wady i wyrazić chęć ich naprawy lub też odmówić ich uznania i poinformować o przyczynach takiego stanowiska. W przypadku pierwszej opcji wady powinny być usunięte do 30 dni od podpisania protokołu. W drugim przypadku należy skontaktować się z prawnikiem i wystąpić na drogę formalną dochodzenia swoich praw.  

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem