Artykuły > Finanse i kredyty > Ubezpieczenia

OC przy ubezpieczeniu mieszkania – dlaczego jest takie ważne

OC przy ubezpieczeniu mieszkania – dlaczego jest takie ważne

W świetle polskiego prawa, za szkody osobowe i rzeczowe wyrządzone osobie trzeciej, sprawca tychże szkód ma obowiązek ponieść odpowiedzialność. Zwykle jest to odpowiedzialność finansowa. Szkoda jest wyceniana i sprawca musi za nią zapłacić. Często są to bardzo wysokie kwoty, szczególnie jeżeli szkoda dotyczy człowieka. W przypadku szkód rzeczowych wycena odbywa się na podstawie rzeczywistej wartości zniszczonego mienia. Dzięki ubezpieczeniu Odpowiedzialności Cywilnej, tego typu szkody pokrywane są z polisy ubezpieczeniowej. To ona stanowi zabezpieczenie roszczeń i późniejszych wypłat, a sprawca szkody nie musi obawiać się, że jego rodzinny budżet zostanie w ten sposób nadszarpnięty. Zasadniczo, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przypisane jest do konkretnej osoby. W przypadku ubezpieczeń mieszkaniowych sprawa wygląda nieco inaczej.

 

OC oferowane przy ubezpieczeniach domów i mieszkań dotyczy zwykle mieszkańców. Niektóre firmy żądają doprecyzowania i podania osób objętych polisą, inne oczekują jedynie deklaracji co do liczby ubezpieczonych. Nie mniej jednak, nie jest to polisa na osobę tylko na mieszkanie i który z mieszkańców wyrządzi osobie trzeciej szkodę ma mniejsze znaczenie. To bardzo korzystne rozwiązanie ponieważ nie wymaga wykupienia wielu polis.

 

Jak natomiast może przydać się ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w mieszkaniu? Otóż, jest wiele sytuacji, w których ubezpieczenie może okazać się nieocenione. Jeżeli w domu mieszkają małe dzieci, może się zdarzyć, że wybiją one komuś szybę piłką. Mogą zniszczyć komuś ogródek lub działkę. Mieszkając w bloku może się okazać że nasza pralka zaleje sąsiadów z dołu. Wiele jest sytuacji, w których szkody, nawet nieumyślne należy pokrywać ze swoich środków. Mając ubezpieczenie to już nie będzie konieczne. Za wszystkie te zdarzenia zapłaci towarzystwo, które zobowiązuje do tego polisa.

 

Warto zaopatrzyć się w tę dodatkową opcję. Koszty tego typu rozwiązania nie są duże. Składka wiele nie wzrasta, a ubezpieczenie domu lub mieszkania jest niezwykle ważne. Pozwala uchronić dorobek swojego życia przed utratą wynikłą na skutek działania sił przyrody czy włamania. To zabezpieczenie finansowe, dzięki któremu nawet po tragedii związanej z naszym domem nie zostajemy z niczym, nie jesteśmy całkowicie pozbawieni pieniędzy. Bardzo często też przy ofercie takiego ubezpieczenia proponowane jest nam ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej. Co to takiego i jakie ma znaczenie? Warto się dowiedzieć.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem