Artykuły > Finanse i kredyty > Kredyty i pożyczki

Na co zwracać uwagę podpisując umowę kredytu hipotecznego

Na co zwracać uwagę podpisując umowę kredytu hipotecznego

Podpisywanie umowy kredytu hipotecznego, jest akceptacją jej warunków. Przy czym, trzeba wiedzieć, że tym podpisem zgadzamy się na wszystkie zawarte w umowie ustalenia i elementy. Nie można później, w przyszłości stwierdzić, że na część się godziliśmy, a na część nie. Dlatego warto przejrzeć umowę przed jej podpisaniem. Tylko na co zwrócić uwagę, jako klient, osoba, która nie musi znać się na tego typu formalnościach? Spokojnie, podpowiemy.

 

Na początek, należy sprawdzić zapisy dotyczące wszelkich opłat oraz oczywiście kwoty kredytu. Chodzi tylko i wyłącznie o uniknięcie błędu. Nikt nie sugeruje, że banki mogłyby celowo wprowadzić w błąd. Trzeba więc sprawdzić, czy zgadza się kwota kredytu oraz inne pozostałe opłaty. Tu na szczególną uwagę zasługuje wysokość prowizji. Czy została ujęta na takim poziomie, na jakim była ustalona podczas negocjacji z bankiem. Podobnie rzecz się ma w przypadku marży. Czy jest zgodna z ustaleniami ustnymi. W ramach weryfikowania kosztów, trzeba też zwrócić uwagę na wibor. Jak jest obliczany, czy jest to wibor 3M czy 6M i na jaki umawialiśmy się uprzednio z bankiem. Trzymiesięczny jest oczywiście korzystniejszy, ale trzeba pamiętać, że należy to wcześniej ustalić.

 

Druga rzecz, to wcześniejsza spłata kredytu i nadpłata należności. Trzeba sprawdzić, czy warunki wcześniejszej spłaty również zgadzają się z tym, co zostało ustalone. Jakie są koszty wcześniejszej spłaty, kiedy można to zrobić, jakie są obwarowania i ograniczenia. Nigdy nie wiadomo, jak potoczy się życie i zabezpieczenie sobie możliwości wcześniejszej spłaty może być bardzo korzystnym rozwiązaniem. Jaka jest opłata za wcześniejszą spłatę i gdzie ta informacja jest zawarta. Jeżeli w umowie ujęto opłatę, to dla klienta jest korzystna sytuacja. Jeżeli w tabeli opłat i prowizji, to mniej. Bank może ją bowiem zmienić jednostronnym oświadczeniem, bez konieczności uzyskania zgody ze strony klienta. Zawarcie tej informacji w umowie wymaga takiej zgody. Podobnie rzecz się ma z nadpłatą. Jakie są warunki i limity dokonywania nadpłaty? Czy są ograniczenia, jeżeli tak, to jakie, kwotowe? Procentowe? Trzeba ustalić, w jakim czasie można dokonywać nadpłaty, jak często i w jakich wysokościach jednorazowo. Wszystko to trzeba wiedzieć wcześniej, żeby sobie ewentualnie rozplanować nadpłacanie kredytu, ale tak by nie okazało się to ze stratą dla płacącego.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem