Artykuły > Finanse i kredyty > Mdm

MDM w 2017 roku – perspektywy

MDM w 2017 roku – perspektywy

Program rządowy Mieszkania dla Młodych, to dla wielu małżeństw jedyny sposób, by móc zakupić dla siebie mieszkanie na kredyt. Program zakłada częściowe finansowanie zakupu nieruchomości, w przypadku, gdy zainteresowani zakupem nie są właścicielami żadnej innej nieruchomości i zakup ma służyć im bezpośrednio. Nie mogą to być mieszkania kupowane pod wynajem. Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, ale środki na jego finansowanie są bardzo ograniczone. Oto, jak rysują się perspektywy na 2017 rok.

 

Mieszkania dla Młodych w 2016 roku

 

To, jak będzie wyglądał program MDM w 2017 zależy w dużej mierze od tego, co wydarzyło się w roku 2016. Warto wiedzieć, że oczekiwania, potrzeby i nadzieje wiązane ze wsparciem rządowym znacząco przekroczyły rzeczywiste możliwości finansowe programu. Środki zostały wyczerpane już w marcu 2016 roku, a to oznacza, że trzy pozostałe kwartały roku program był już nieaktywny. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wnioski, które wpłynęły o dofinansowanie kredytów w 2017 roku, już w lipcu wyczerpały połowę przeznaczonego na 2017 rok budżetu. To spowodowało wstrzymanie przyjmowania wniosków i całkowitą blokadę programu. Ponowne jego uruchomienie ma nastąpić w styczniu 2017 roku, kiedy to druga część budżetu zostanie również odblokowana.

 

Perspektywy na 2017 rok

 

Ekonomiści szacują, że środki przeznaczone na finansowanie programu MDM wyczerpią się ponownie, jak w roku ubiegłym, już w okolicach marca. Oznacza to, że czas na składanie wniosków to wyłącznie styczeń 2017r. Może się bowiem okazać, że dokumenty złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane z racji rozdysponowania dostępnych na ten rok środków. Te prognozy potwierdza nie tylko analiza zachowań konsumentów z zeszłego roku i wartość wniosków już złożonych. Rynek nieruchomości bardzo dobrze zareagował na rządowe wsparcie rodzin w postaci 500+. Wzrosło zainteresowanie zakupem nieruchomości, a jednocześnie, deweloperzy stale dostarczają nowe miejsca do zamieszkania. Całość powoduje, że rynek nieruchomości jest nadal dynamiczny i rozwojowy, a zainteresowanych zakupem nie brakuje. Program MDM może być w roku 2017 szczególnie interesujący z uwagi na to, że wchodzi w życie kolejny etap rekomendacji S skierowanej do banków przez  Komisję Nadzoru Finansowego. Zgodnie z tą rekomendacją, minimalny wkład własny przy kredycie hipotecznym musi wynosić 20% wartości nieruchomości, a to może stanowić utrudnienie dla wielu zainteresowanych takim kredytem.

 

Zmiany w sytuacji gospodarczej kraju, nowe możliwości i perspektywy, a także efekty wcześniej zaistniałych procesów powodują, że popularność programu z pewnością nie zmaleje. Przeciwnie, przewiduje się wzrost zainteresowania a tym samym większe trudności w uzyskaniu dofinansowania.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem