Artykuły > Wnętrza > Oświetlenie

Lampy - praktyczne i dekoracyjne. Jak takie wybrać?

Lampy - praktyczne i dekoracyjne. Jak takie wybrać?

Każde pomieszczenia wymaga odpowiedniego oświetlenia sztucznym światłem. Ilość światła w każdym wnętrzu powinna dawać poczucie komfortu, tak by przebywanie w nim było przyjemne. Lampy mogą pełnić funkcję praktyczną, czyli dostarczać światło o odpowiednim natężeniu i kolorze oraz funkcję dekoracyjną, czyli podkreślać, a nawet i nadawać charakter pomieszczeniu.

 

Wybór lampy

 

Minimum stanowi jedna, dobrze oświetlająca lampa w pomieszczeniu, jednak można zastosować ich więcej. Niektóre lampy mogą pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, nadawać odpowiedni nastrój. Inne łączą w sobie funkcję dekoracyjną i praktyczną, polegającą na doświetleniu pokoi. 

 

Dziś można wybierać z ogromnej ilości lamp, które wyróżnia wzornictwo, kolorystyka, wielkość, parametry oświetleniowe (zastosowanie różnych materiałów różnie wpływa na efekt świetlny).  To jednak nie jedyne elementy, na jakie należy zwracać uwagę podczas wyboru lampy. Kolor lampy, struktura, rodzaj i ilość światła, które będzie dostarczać musi współgrać z resztą elementów w pomieszczeniu: meblami, dekoracjami, pokryciem ścian i podłogi.

 

Odpowiednia lampa może wywołać pożądany efekt wizualny, np. optyczne powiększenie pomieszczenia, przez dostarczenie światła rozproszonego lub wyeksponowanie detali poprzez światło sączone z przyciemnionych kloszy.

 
Praktyczne lampy

 

Praktyczność lampy zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. Dla jednych osób praktyczna będzie lampa, która daje jasne, rozproszone światło, powodując tym samym dobre doświetlenie wszystkich elementów pokoju oraz komfort wzrokowy. Inna osoba będzie chciała uzyskać romantyczne wnętrze, więc zastosuje np. przyciemnione żółte światło, a jedynie biurko, czy miejsce do pracy oświetli jaśniejszym  światłem. Duże znaczenie ma również zachowanie komfortu wzrokowego w pomieszczeniu, oznacza to, że światło musi być w takim natężeniu, aby nie męczyło wzroku - nie może być ani za ciemne, ani zbyt jasne. Charakter pomieszczenia również nie jest bez znaczenia, np. w kuchni praktycznym rozwiązaniem są lampki umieszczone pod szafkami wiszącymi, oświetlające blaty - pozwala to np. na komfortowe przygotowywanie posiłków (górna lampa może nie doświetlać powierzchni roboczych, a zwłaszcza jeśli znajdują się zaraz za osobą, która stoi przy blacie).

 
Lampy dekoracyjne

 

Głównym celem lamp dekoracyjnych jest nadawanie charakteru pomieszczeniu. Powinny one być dopasowane do stylistyki. Ich dobór zależy od preferencji i tego, jaki efekt chce się osiągnąć we wnętrzu. (Sprawdź jak dopierać lampy do najpopularniejszych stylów aranżacji w artykule "Dobierz lampy do wnętrza. Jakie lampy pasują do najpopularniejszych styli aranżacji wnętrz?"). Trzeba pamiętać jednak, że lampa musi współgrać z pozostałymi elementami, przerysowana, zbyt skupiająca na sobie uwagę może nawet zmienić proporcje pokoju.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem