Artykuły > Finanse i kredyty > Ubezpieczenia

Kruczki w umowie ubezpieczenia - na co zwracać uwagę?

Kruczki w umowie ubezpieczenia - na co zwracać uwagę?

Ubezpieczenie mieszkania i domu to ważna sprawa. Taka nieruchomość to często dorobek całego życia, a niestety, utracić ją można w ciągu kilku chwil. Nie warto ryzykować. O ile, trudnym zdarzeniom nie da się zapobiec, o tyle można zapobiec ich skutkom. Temu właśnie ma służyć ubezpieczenie. Jego zadaniem jest pomoc w tym by podnieść się po nieszczęśliwym zdarzeniu. Jednakże, firmy ubezpieczeniowe stosują czasami praktyki, które mają je zabezpieczyć przed nadmiernym i zbyt licznym wypłacaniem odszkodowań. Z jednej strony, ma to być zabezpieczenie przed nieuczciwymi klientami. Z drugiej, jest zabezpieczeniem przed wypłatą nawet w uczciwej sytuacji.

 

Umowa ubezpieczenia

 

Każda umowa ubezpieczenia składa się z kilku części. Na początek znaleźć można definicje różnych zdarzeń i stosowanych w umowie zwrotów. Dalej pojawia się informacja dotycząca tego, co jest objęte umową, a w kolejnym paragrafie można znaleźć informacje co spod tej umowy zostało wyłączone. Ważną częścią jest też informacja, kiedy ubezpieczenie nie zostanie wypłacone, choć do zdarzenia doszło. Na każdy z tych elementów należy zwrócić baczną uwagę, ponieważ każdy z nich ma niebanalne znaczenie i w każdym z nich mogą znaleźć się zapisy, które okażą się tak zwanym „kruczkiem”.

 

Definicje

 

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe przyjmuje własne definicje pojęć. Warto się z nimi zapoznać, żeby dobrze rozumieć, czy mówi się o tym samym. Przykładem niech będzie ubezpieczenie od kradzieży ruchomości. W jednym towarzystwie musi to być kradzież z włamaniem – tu do gry wchodzi policja, która zaświadczy, że było to włamanie. Inne towarzystwa przyjmują po prostu kradzież. Może się przecież zdarzyć tak, że złodziej wejdzie oknem – nie ma wówczas zniszczeń ani w drzwiach, ani nigdzie indziej. Rozmawiając więc  z przedstawicielem i przed podpisaniem umowy należy doprecyzować to, co ma być jej przedmiotem.

 

Co zostało objęte ochroną

 

Często dokumenty potwierdzające ubezpieczenie składają się z dwóch części. Jedna to Ogólne Warunki Ubezpieczenia, gdzie znajduje się komplet informacji. Druga to Polisa Ubezpieczeniowa, gdzie doprecyzowany jest zakres. Należy zwrócić uwagę, jaki pakiet jest oferowany i co w ramach tego pakietu objęte jest ubezpieczeniem. Można go wówczas poszerzyć lub zawęzić. Zależnie od potrzeb.

 

Co nie zostało objęte ochroną

 

To ważny rozdział, który informuje o tym, jakie dobra lub jakie zdarzenia nie skutkują wypłatą odszkodowania. To też istotne. Firma może ubezpieczać ruchomości w domu, ale poza biżuterią. To warto wiedzieć. Może też być tak, że ubezpiecza biżuterię, ale przechowywaną w kasetce. Jeżeli kasetki nie ma to nie ubezpiecza. To drobiazgi, ale mają wpływ na kształt, a przede wszystkim skuteczność ubezpieczenia.

 

Wyłączenia

 

To szczególny rodzaj informacji, który jest chyba jednym z najważniejszych w umowie. Informuje o tym, jakie sytuacje wykluczają uzyskanie ubezpieczenia, nawet gdyby inne warunki zostały spełnione. Wśród wyłączeń znajduje się celowe działanie właściciela lokalu, podpalenie, spowodowanie awarii instalacji elektrycznej, ale również wiele innych okoliczności, które towarzystwo samodzielnie określa.

 

Podsumowując, warto sprawdzić dokładnie warunki ubezpieczenia, które ma ochraniać dom czy mieszkanie. Nietrudno jest bowiem opłacić wysoką stawkę za polisę. Znacznie trudniej jest uzyskać potem odszkodowanie. Warto więc się zabezpieczyć i wiedzieć, za co płacona jest ta składka.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem