Artykuły > Finanse i kredyty > Kredyty i pożyczki

Kredyt z partnerem bez formalnego związku - regulacje banków

Kredyt z partnerem bez formalnego związku - regulacje banków

Kredyt hipoteczny to bardzo poważne zobowiązanie. Jest to bardzo wysokie obciążenie finansowe, które sięga nawet setek tysięcy złotych. Ponadto, jest to również zobowiązanie długoterminowe. Kredyty hipoteczne zaciągane są na dwadzieścia, trzydzieści lat. To powoduje, że banki muszą mieć pewność czy klient będzie w stanie się z tego zobowiązania przez ten czas rozliczyć. Właśnie dlatego znacznie częściej udzielane są kredyty dla małżeństw. Czy zatem para, która jest ze sobą w związku nieformalnym również może taki kredyt uzyskać?

 

Małżeństwo czy nie

 

Banki zdecydowanie lepiej traktują osoby ubiegające się o wspólny kredyt. Dwie pensje stanowią dwa zabezpieczenia i dwa źródła finansowania tego kredytu. Zasadniczo, nie ma większego znaczenia, czy osoby te są ze sobą w formalnym związku, czy też są formalnie wobec siebie obce. Narzędzia, jakimi dysponuje bank, by wyegzekwować należności są na tyle skuteczne i indywidualne – można je zastosować wobec każdego z kredytobiorców – że wspólnota majątkowa, która występuje w małżeństwie, nic tutaj nie zmienia. Bankowy tytuł egzekucyjny można wystawić na dowolną osobę, natomiast zajęcie hipoteki dotyczy każdego z kredytobiorców. Formalność związku nic tutaj nie zmienia.

 

Kredyt z dopłatą

 

Bardzo ważną kwestią jest natomiast uzyskanie dopłaty. Rządowy program Mieszkania dla Młodych zakłada dofinansowanie do kredytów dla młodych, którzy nie mają jeszcze żadnej nieruchomości wykupionej na własność. Program ma stanowić ułatwienie startu w dorosłe życie młodym małżonkom i osobom samotnym. Warunki są jasno określone w regulaminie programu. Wyszczególnione tam zostało między innymi to, kto w ogóle może ubiegać się o wsparcie. I tu, związki nieformalne niestety nie wchodzą w grę. O ile bank nie stwarza problemów osobom w konkubinacie i udziela im kredytów hipotecznych na normalnych warunkach, o tyle dopłata rządkowa przeznaczona jest wyłącznie dla osób w związkach formalnych. Jest to oczywiście weryfikowane i sprawdzane. Nie ma możliwości, by dało się to ograniczenie w jakiś sposób obejść. Jest to warunek konieczny. Taka regulacja ma na celu promowanie i wspieranie młodych małżeństw.

 

Banki generalnie nie stwarzają problemów osobom w związkach nieformalnych. Rozwiązania stosowane w przypadku niewypłacalności pozwalają ściągnąć należność z obydwu kredytobiorców, stąd też, dla banku nie ma znaczenia istniejąca między partnerami relacja i może on zrezygnować z wymagania w postaci formalizacji związku.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem