Artykuły > Finanse i kredyty > Kredyty i pożyczki

Kredyt hipoteczny - kiedy jesteś wiarygodny

Kredyt hipoteczny - kiedy jesteś wiarygodny

Kredyty hipoteczne to bardzo specyficzna grupa produktów bankowych, które dla banków są dość dużym obciążeniem. Po pierwsze, kredyty hipoteczne są stosunkowo nisko oprocentowane, w porównaniu do innych produktów, jakimi są na przykład pożyczki gotówkowe. Są też znacznie bardziej skomplikowane proceduralnie i obsługowo, co powoduje, że wymagają więcej zaangażowania ze strony pracowników banku.

 

Kredyt hipoteczny jest więc udzielany klientom spełniających szereg warunków. Bardzo często określane są wręcz limity kwartalne, po których już nie można przydzielać klientom kredytów hipotecznych. Całość na ma celu utrzymanie pewnego poziomu kondycji i płynności finansowej w banku. Są to więc działania strategiczne i ekonomiczne.

 

Mając na uwadze wszystkie te ograniczenia i obwarowania, banki prowadzą bardzo skrupulatną selekcję klientów i wybierają pośród nich, tylko najbardziej wiarygodnych i najbardziej pewnych, jeżeli chodzi o samo wzięcie kredytu i doprowadzenie umowy do zakończenia oraz późniejszą terminową spłatę.

Ważna jest więc historia kredytowa. I tu, duża ciekawostką jest to, że znacznie lepsza jest dobra historia niż żadna. Co to oznacza? Znacznie lepiej jest mieć już doświadczenie w braniu kredytów i ich terminowym spłacaniu, niż mieć tak zwaną „czystą historię”. Czysta nic nie mówi o kliencie. Nie wiadomo, jak sobie do tej pory radził, jak funkcjonował, jak z jego płatnościami, czy jest terminowy. Jeżeli jest historia, bank może przekonać się, że klient jest wiarygodny.

Znaczenie ma charakter zatrudnienia i wynik finansowy. Chociaż banki coraz bardziej otwierają się na alternatywne formy zatrudnienia, to jednak umowa o pracę jest najlepiej widziana. Taka forma zatrudnienia daje większe szanse uzyskania kredytu niż umowa o dzieło czy umowa zlecenie. Jednoosobowa działalność gospodarcza też nie jest pozbawiona wątpliwości. Oczywiście, umowa powinna być zawarta z polskim przedsiębiorca, a co najmniej z jego polskim reprezentantem. Dochody też mają znaczenie. Decydują o maksymalnej kwocie kredytu, jaka może zostać przyznana.

 

Warto również zastanowić się nad swoimi stałymi zobowiązaniami i zminimalizować je, jak tylko się da. Oczywiście, wszelkie zobowiązania kredytowe, w tym również karty, należy spłacić i pozamykać. Każde takie zobowiązanie obniża zdolność kredytową, a w niektórych sytuacjach, całkowicie eliminuje możliwość zaciągnięcia kredytu.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem