Artykuły > Finanse i kredyty > Kredyty i pożyczki

Kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna czym się różnią?

Kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna czym się różnią?

Zakup mieszkania jest jednym z celów każdego dorosłego człowieka. W obecnych realiach mało możliwe jest by zrobić to samodzielnie, za gotówkę. Znacznie więcej osób dokonuje zakupu na kredyt. Jest to kredyt specjalny, celowy, który nosi nazwę kredytu hipotecznego. Często jest jednak mylony z pożyczką hipoteczną, a nie są to tożsame produkty. Czym różnią się one od siebie i dlaczego warto znać tę różnicę?

 

Kredyt hipoteczny

 

Najogólniej można powiedzieć, że różnią się wszystkim. Kredyt hipoteczny przeznaczony jest na zakup mieszkania. Tylko na ten cel można go przeznaczyć i na nic innego te pieniądze nie mogą zostać wykorzystane. Kwota, która dostępna jest w tym rozwiązaniu, oczywiście zależna jest od zdolności kredytowej klienta, ale teoretycznie, dostępne są kwoty sięgające nawet kilkuset złotych. Nie bez znaczenia jest również oprocentowanie, które przy kredycie hipotecznym jest z reguły bardzo niskie. Jest to zasadniczo najtańszy produkt kredytowy ze wszystkich, które oferowane są w banku.

 

Pożyczka hipoteczna

 

Pożyczka hipoteczna, choć podobna w nazwie różni się już na etapie ustalania celu, na który środki są potrzebne. Cel tutaj może być dowolny. Warunkiem jednak jej uzyskania jest posiadanie własnego mieszkania lub domu. Dlaczego? Ponieważ te nieruchomości stanowią zabezpieczenie dla zaciąganej pożyczki i właśnie dlatego nosi ona taką nazwę. Jest to tak zwana potocznie „pożyczka pod hipotekę”. Innymi słowy, gdyby pożyczkobiorca nie mógł jej spłacić, bank ma prawo zająć jego dom. Kwoty, które są pożyczane w ramach tego rozwiązania nie przekraczają stu tysięcy złotych. Oczywiście, zdarzają się tutaj wyjątki. Banki jednakże niechętnie udzielają większego wsparcia niż kilkadziesiąt tysięcy. Oprocentowanie pożyczki hipotecznej jest wyższe niż kredytu hipotecznego, ale niższe niż pożyczki gotówkowej, więc jest to swego rodzaju rozwiązanie pośrednie.

 

Podane powyżej informacje jednoznacznie wskazują różnice między pożyczką hipoteczną i kredytem hipotecznym. Warto się z nimi zapoznać i zaznajomić, szczególnie gdy w planach jest zaciągnięcie większego zobowiązania. Wówczas, przeszukując informacje w sieci, można zweryfikować ich przydatność.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem