Artykuły > Finanse i kredyty > Kredyty i pożyczki

Koszty dodatkowe przy zaciąganiu kredytu hipotecznego

Koszty dodatkowe przy zaciąganiu kredytu hipotecznego

Ubieganie się o kredyt hipoteczny to bardzo drogie przedsięwzięcie. Wie o tym każdy, kto starał się o takie finansowanie zakupu nieruchomości i przerabiał to na własnej skórze. Wydaje się, że wystarczy złożyć wniosek, podpisać umowę i sprawa załatwiona. Nic bardziej mylnego. To dopiero początek wydatków. I to nie małych. Kilka z nich trzeba będzie ponieść jeszcze przed uruchomieniem kredytu.

 

Część opłat dodatkowych, które należy pokryć przy zaciąganiu kredytu hipotecznego wiąże się z nim bezpośrednio, część pośrednio. Niektóre opłaty są konieczne by w ogóle uzyskać decyzję kredytową, inne by wypłata środków została uruchomiona.

 

Przede wszystkim należy opłacić prowizję dla banku. To opłata przygotowawcza związana z rozpatrzeniem wniosku, przygotowaniem umowy i jej zatwierdzeniem. Może być zaciągnięta do wartości kredytu, ale wówczas wynosi de facto więcej, ponieważ dochodzą odsetki od spłaty. Prowizja zaszyta w kredycie podnosi jego wysokość. Zdecydowanie taniej jest zapłacić ją z posiadanej gotówki.

 

Uzyskanie kredytu hipotecznego wiąże się z określeniem wartości nieruchomości, na którą ma być kredyt zaciągnięty. Wartość nieruchomości to zabezpieczenie kredytu, dlatego określa ją ekspert wskazany przez bank. Jednak to klient za pracę tego eksperta musi zapłacić.

 

Bardzo często, bank wymaga wykupienia ubezpieczenia. Może to być ubezpieczenie nieruchomości, ubezpieczenie na życie dla kredytobiorcy lub ubezpieczenie od utraty pracy. Jakie by nie było, stanowi dodatkowy koszt, który trzeba ponieść przy zaciąganiu kredytu. Oczywiście, ewentualne świadczenia, które byłyby wypłacone z towarzystwa ubezpieczeniowego muszą zostać przekazane od razu na bank. W czasie kredytu, to bank jest beneficjentem polis, ponieważ nieruchomość i ubezpieczenia stanowią zabezpieczenie kredytu.

 

Do tego, dochodzi jeszcze cała lista opłat, które trzeba ponieść przy okazji uzyskania zapewnienia o otrzymaniu kredytu (promesa kredytowa), przeniesieniu własności, czy ustanowieniu hipoteki. Pokryć należy opłaty notarialne, podatek od czynności cywilno – prawnych i inne. Jest tego bardzo wiele, także decydując się na kredyt hipoteczny dobrze zabezpieczyć się w kilka dodatkowych tysięcy na koncie, które mogą okazać się bezcenne w nagłej sytuacji. Część opłat da się bowiem zaszyć w kredycie, choć jest to bardzo niekorzystne finansowo rozwiązanie. Część jednak musi zostać pokryta przed uruchomieniem kredytu, trzeba więc po prostu te środki mieć.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem