Artykuły > Wnętrza > Kominki

Kominek z płaszczem wodnym - praktyczne zastosowanie?

Kominek z płaszczem wodnym - praktyczne zastosowanie?

Kominek z płaszczem wodnym to rozwiązanie zapewniające przytulną atmosferę w domu oraz ogrzewanie pomieszczeń i wody. W przeciwieństwie do kominków ze zwykłym wkładem, pozwala efektywnie wykorzystać wyprodukowane ciepło. Nic dziwnego, że w ostatnich latach ten typ kominków cieszy się ogromną popularnością. Warto jednak się zastanowić czy u każdego sprawdzi się równie dobrze.

 

Zalety kominka z płaszczem wodnym

 

Dzięki instalacji odpowiedniego wkładu kominkowego oraz podłączenia go do instalacji C.O. kominek z płaszczem wodnym może ogrzać cały dom. Paląc w kominku, ogrzewamy wodę, która jest rozprowadzana po instalacji w całym domu. Zwykły wkład kominkowy pozwala na ogrzanie tylko jednego pomieszczania, w którym się znajduje. To niezwykle praktyczne rozwiązanie, umożliwiające na konkretne oszczędności. W porównaniu z innymi rozwiązaniami jak np. piecem gazowym, można obniżyć koszty ogrzewania nawet o kilkanaście procent. Drewno to ekologiczny i ekonomiczny rodzaj opału. Kominek z płaszczem wodnym  może stanowić samodzielne lub dodatkowe źródło ogrzewania. Za pomocą niezbędnych urządzeń, możliwa jest współpraca pomiędzy kominkiem a istniejącym już piecem gazowym, olejowym lub elektrycznym.

 

Wady kominka z płaszczem wodnym

 

Niestety kominek z płaszczem wodnym ma również kilka wad i raczej nie sprawdzi się w każdym domu. Sama instalacja kominka to rzecz skomplikowana i wymaga powierzenia jej specjalistom. Zapewnienie stałego ciepła w domu z tego typu kominkiem wymaga więcej uwagi ze względu na konieczność częstego uzupełniania opału, szczególnie w mroźne zimowe dni (średnio co 2 godziny) a w cieplejsze dni co około 6 godzin. Dlatego, planując dłuższe wyjazdy, szczególnie zimą, należy liczyć się z tym, że kominek, będący jedynym źródłem ogrzewania z pewnością się nie sprawdzi. Pozostawiając dom bez stałego ogrzewania zimą, ryzykujemy nie tylko wychłodzeniem domu, ale także uszkodzeniem całej instalacji grzewczej.  Oczywistym wydaje się również fakt, że instalując kominek z płaszczem wodnym oraz dodatkowy piec gazowy lub elektryczny, należy liczyć się ze sporymi kosztami nie tylko instalacji ale także konserwacji i serwisowania obydwu urządzeń.

 

Aby móc cieszyć się widokiem ognia średnio co kilka dni należy oczyszczać jego wnętrze z popiołu i osadu oraz myć szybę w drzwiczkach. Częstotliwość tego zabiegu może sprawiać kłopoty i być uciążliwa także ze względu na zabrudzenia i bałagan, tworzący się wokół kominka. Decydując się na ten rodzaj kominka, należy również szczególnie zadbać o odpowiednie i wystarczająco duże miejsce do składowania opału, które pozwoli na zgromadzenie zapasów drewna.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem