Artykuły > Wnętrza > Kominki

Kominek z marmuru. Wady i zalety

Kominek z marmuru. Wady i zalety

Planujesz zakup kominka i zastanawiasz się jaki materiał sprawdzi się najlepiej na jego obudowie? W tym artykule postaramy się przedstawić wady i zalety jednego z najpopularniejszych materiałów używanego do produkcji obudów kominków – marmuru.

 

Zalety marmurowego kominka

 

Marmur od zawsze był uważany za symbol elegancji i luksusu. Dzięki potężnej palecie barw, pasuje do wielu wnętrz i prezentuje się niezwykle efektownie. Możemy wybierać spośród wielu tekstur i odcieni np. bieli, szarości, różu, brązu, żółci, czerwieni, zieleni lub czerni. Mimo to cena tego popularnego kamienia w porównaniu do innych materiałów jest stosunkowo niska.

 

Dzięki marmurowi, najlepszy efekt aranżacyjny można uzyskać na dużych powierzchniach. Pasuje zarówno do wnętrz stylizowanych tradycyjnie jak i do nowoczesnych pomieszczeń. Doskonale komponuje się np. z metalem lub szkłem. Przy niewielkim wysiłku, można wydobyć z niego piękny lustrzany blask. Ze względu na swoje właściwości, jest odporny na działanie wysokich temperatur i erozję. Świetnie przewodzi oraz utrzymuje ciepło.

 

Wady kominka z marmuru

 

Niestety marmur nie jest tak odporny jak granit. Twardość marmuru zapewnia tworzący go kalcyt (w 10- stopniowej skali Mohsa ma 3 stopnień twardości) lub dolomit, który ma 3,5 stopnia. Dla porównania, najwyższy, 10 stopień twardości -  posiada diament. Marmur łatwo się przebarwia, dlatego należy unikać jego kontaktu z niektórymi produktami spożywczymi np. z owocami, octem czy też środkami czystości zawierającymi kwasy. Jest także nieodporny na długotrwałe działanie kwaśnych związków chemicznych, występujących w atmosferze. Z biegiem czasu matowieje, może się ścierać i pokrywać drobnymi rysami. Na szczęście wielu tym zjawiskom można zapobiec lub je opóźnić.

 

Aby móc jak najdłużej cieszyć się blaskiem marmuru, zaraz po ułożeniu, należy zabezpieczyć go specjalnym środkiem impregnującym, który zapobiegnie powstawaniu plam. Oprócz tego konieczne jest jego regularne czyszczenie i konserwowanie. Do mycia marmuru  używa się zwykłej, ciepłej wody. Kilka razy w roku należy zastosować  specjalny środek czyszczący, który wnika w głębsze warstwy marmuru

 

Pomimo kilku mankamentów, marmur jako materiał tworzący obudowę kominka, wciąż jest bardzo popularny, głównie ze względu na walory estetyczne. Jego niekończąca się paleta odcieni i faktur, potrafi wzbogacić każde wnętrze i nadać  mu niepowtarzalnego klimatu.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem