Artykuły > Wnętrza > Kominki

Kominek powietrzny - co to jest?

Kominek powietrzny - co to jest?

Kominek powietrzny tak jak większość modeli kominów spełnia funkcję dekoracyjną, ale dodatkowo może także ogrzać Twój dom. Jak działa i kiedy się sprawdzi?

 

Jak działa kominek powietrzny?

 

Kominek powietrzny do dość popularne rozwiązanie, stosowane nie tylko w celach dekoracyjnych, ale także praktycznych co w tym przypadku oznacza funkcję grzewczą. Ogrzewanie pomieszczenia za jego pomocą, jest możliwe dzięki specjalnemu powietrznemu wkładowi, w którym powietrze jest ogrzewane, a następnie rozprowadzane z wykorzystaniem grawitacji. Nagrzane powietrze przepływające przez obudowę i korpus kominka, jest przenoszone za pomocą rur z użyciem zasady grawitacji lub specjalnego systemu.

 

Jeśli zamontujesz jedynie sam wkład kominka powietrznego – bez systemu, będziesz miał możliwość ogrzewania tylko jednego pomieszczenia w którym znajduje się kominek. Ogrzewanie wszystkich pomieszczeń w domu za pomocą kominka powietrznego, jest możliwe dzięki DGP (systemowi Dystrybucji Gorącego Powietrza). 

 

Ile kosztuje kominek powietrzny?

 

System DGP jest najtańszym spośród innych dostępnych na rynku metod ogrzewania domu za pomocą kominka. Tak jak już wcześniej wspomniano, istnieją dwie możliwości rozprowadzania nagrzanego powietrza po domu. System DGP grawitacyjny oraz wymuszony. System grawitacyjny daje możliwość ogrzania maksymalnie dwóch lub trzech pokoi, ponieważ jest to naturalny sposób rozprowadzania powietrza. Pomieszczenia, które mają zostać ogrzane, nie mogą znajdować się w zbyt dużej odległości od kominka. Zaletą systemu wymuszonego jest możliwość rozprowadzenia gorącego powietrza po wielu pokojach, nawet znajdujących się na piętrze budynku. Drugi z wymienionych systemów jest droższy, ale jego przewaga biorąc pod uwagę funkcjonalność i możliwości jest nieporównywalnie wyższa.

 

Zalety i wady kominka powietrznego

 

Niewątpliwie ogrzewanie domu za pomocą kominka z systemem DGP jest bardzo oszczędne. Szczególnie w okresach jesiennych i wiosennych, taki kominek jest w stanie samodzielnie ogrzewać cały dom. Niestety zimą może nie wystarczyć. W przypadku większych mrozów w domu może być zbyt chłodno, a ciągłe dorzucanie opału będzie bardzo uciążliwe. Dodatkowo według polskich przepisów, kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania w domu. W przypadku dłuższej nieobecności w domu, koniecznym jest posiadanie np. pieca zasilanego gazem. Poza tym pozostaje jeszcze kwestia ogrzewania wody. Kominek z systemem dystrybucji gorącego powietrza nie ogrzeje wody użytkowej. Ogrzewanie domu i wody jest możliwe tylko z wykorzystaniem kominka z płaszczem wodnym.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem