Artykuły > Wnętrza > Kominki

Kominek dwustronny - jak go zastosować?

Kominek dwustronny - jak go zastosować?

Planując instalację kominka, warto zorientować się wśród szerokiego wachlarza dostępnych modeli, biorąc pod uwagę nie tylko walory estetyczne, ale także funkcjonalność. Jednym z ciekawszych typów modeli dostępnych na rynku jest kominek dwustronny. Na co zwrócić uwagę, decydując się na jego zakup?

 

Główną zaletą posiadania takiego kominka jest to, że w przeciwieństwie do zwykłych kominków montowanych przy ścianie, pozwala cieszyć się widokiem paleniska z dwóch stron jednocześnie.  Może rozdzielać np. salon i kuchnię lub też je scalać, jednak zawsze tworząc przytulną atmosferę i  ciekawy efekt aranżacyjny.

 

Gdzie zamontować kominek dwustronny?

 

Ten typ kominków, najlepiej sprawdzi się w przestronnym wnętrzu z nowoczesnym designem. Z oczywistych względów, najlepiej postawić go między dwoma pomieszczeniami mieszkalnymi. W pokojach w których zazwyczaj potrzebujemy większej prywatności, ten model z pewnością się nie sprawdzi. Mogłoby się wydawać, że kominek na dwie strony będzie dawał więcej ciepła – niestety jest wręcz przeciwnie. Możemy liczyć jedynie na ewentualne dogrzanie pomieszczeń.

 
Jak zainstalować kominek dwustronny?

 

Wskazówki dotyczące instalacji kominka dwustronnego, najlepiej wziąć pod uwagę już na etapie projektowania domu. Może się bowiem okazać, że układ ścian oraz umiejscowienie przewodów kominowych i wentylacyjnych znacznie utrudni lub wręcz uniemożliwi nam instalację wybranego modelu. Polskie prawo budowlane nakazuje, aby ze względów bezpieczeństwa zadbać o prawidłową wentylację budynku, dopływ świeżego powietrza i odpowiedni stan przewodów kominowych.

 

Kominek dwustronny w ścianie czy wolnostojący ?

 

Wkład kominkowy można odpowiednio dopasować do szerokości ściany i umieścić w jej wnętrzu. Do wyboru mamy także modele wolnostojące. Nie bez znaczenia są również materiały użyte do wykonania kominka. Wśród bogatej oferty materiałów wykończeniowych, najczęściej używa się cegły, kafli, różnych rodzajów kamienia, marmuru lub stali. Obudowa powinna współgrać z estetyką całego pomieszczenia. Ważne, aby odpowiednio wyeksponować obie strony kominka, jednocześnie mając na uwadze komfort domowników i gości.

 

Aby wybrać najlepszy dla nas model, należy zastanowić się przede wszystkim nad tym, jakie mamy oczekiwania wobec kominka, na czym nam najbardziej zależy oraz jakie funkcje powinien spełniać. Jest to inwestycja na lata, którą warto dobrze przemyśleć.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem