Artykuły > Instalacje > Instalacje gazowe

Kocioł: jednofunkcyjny i dwufunkcyjny. Czym się różnią?

Kocioł: jednofunkcyjny i dwufunkcyjny. Czym się różnią?

Kotły gazowe mogą występować w dwóch wariantach: jednofunkcyjnym i dwufunkcyjnym. Te pierwsze są wykorzystywane do zasilania centralnego ogrzewania, dzięki drugim można dodatkowo przygotować ciepłą wodę użytkową.

 

Kocioł jednofunkcyjny

 

Za wyborem kotła jednofunkcyjnego przemawia cena, jest tańszy od tego dwufunkcyjnego. Jednak gdy chcemy dokupić do niego podgrzewacz wody użytkowej cena znacząco się podnosi. Woda znajdująca się w zasobniku może być cały czas podgrzewana, dzięki temu można korzystać z ciepłej wody bez ograniczeń. Nie trzeba długo czekać, aby się podgrzała, ponieważ kocioł działa na zasadzie cyrkulacji (ciepła woda do odkręconego kranu dopłynie od razu). Instalacja kotła z zasobnikiem wody jest trudniejsza niż kotła dwufunkcyjnego, ten pierwszy posiada wiele elementów, które trzeba ze sobą połączyć we właściwy sposób.

 

Istnieją dwa podstawowe rodzaje kotłów jednofunkcyjnych: wiszące i stojące. Kotły wiszące zajmują niewiele miejsca i są tańsze. Wersje stojące posiadają ciężki, żeliwny wymiennik ciepła i zajmują więcej miejsca, również znacznie lepiej współpracują z instalacjami starszego typu. W przypadku tego typu urządzeń zużycie energii jest większe. Dzieje się tak, ponieważ woda w zasobniku stygnie po jakimś czasie i musi być powtórnie podgrzewana, proces ten nieustannie się powtarza.

 

Kocioł dwufunkcyjny

 

Kocioł dwufunkcyjnym jest droższy od samego kotła jednofunkcyjnego, ale tańszy od zestawu kocioł jednofunkcyjny + zasobnik wody. Jego ogromnym plusem jest mały rozmiar, zajmuje niewielką przestrzeń, dzięki temu nadaje się nawet do małych pomieszczeń. Podgrzewa wodę na bieżąco, tylko tyle ile jest jej potrzebne w danej chwili. Jednak strumień ciepłej wody jest ograniczony, a temperatura zmienia się wraz z ciśnieniem wody lub podczas odkręcenia w tym samym czasie dwóch kranów. Aby urządzenie zaczęło podgrzewać wodę potrzeby jest jej silny strumień, czyli trzeba jej sporo wylać zanim się porządnie nagrzeje. Oznacza to większe zużycie wody niż w przypadku pieców jednofunkcyjnych.

 

W kotłach z podgrzewaczem przepływowym nie może być zastosowana cyrkulacja ciepłej wody, oznacza to, że na podgrzanie się wody trzeba chwile poczekać, czas ten jest uzależniony od oddalenia kranu od kotła, im większa odległość, tym dłużej trzeba czekać - są to jednak kwestie kilkudziesięciu sekund. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Podczas wyboru kotła należy przede wszystkim sprawdzić czy instalacja wodna spełnia warunki, jakich wymaga podłączenie konkretnego rodzaju urządzenia.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem