Artykuły > Instalacje > Wentylacja i klimatyzacja

Klimatyzacja w mieszkaniu. Rodzaje urządzeń

Klimatyzacja w mieszkaniu. Rodzaje urządzeń

Klimatyzacja w mieszkaniu to niemal niezbędna rzecz, zwłaszcza podczas upalnych dni. Przedstawiamy rodzaje klimatyzatorów oraz ich plusy i minusy.

 

Klimatyzatory można podzielić na dwie główne grupy: klimatyzatory SPLIT (także monoblokowe) oraz klimatyzatory przenośne. Klimatyzatory przenośne są kompletnymi urządzeniami niewielkich rozmiarów i można je skutecznie schować. Klimatyzatory SPLIT (rozdzielne) składają się z agregatora (jednostki zewnętrznej) i jednostki wewnętrznej. Te części łączą się ze sobą za pomocą instalacji freonowej - a w jej skład wchodzą rury miedziane oraz przewody zasilania i sterowania. Jednostkę zewnętrzną zawiesza się na zewnętrznej ścianie bloku - działa ona dość głośno, więc takie ustawienie niweluje hałas w domu. Ta zewnętrzna część odprowadza ciepłe powietrze na zewnątrz - zaś wewnętrzna chłodzi powietrze w mieszkaniu.

 

Rodzaje klimatyzatorów typu SPLIT

 

Klimatyzator ścienny jest najczęściej stosowany w mieszkaniach. Jest łatwy w montażu i zazwyczaj posiada szereg dodatkowych funkcji. Montuje się go na ścianie pod sufitem. Jego moc chłodnicza nie jest zbyt wielka dlatego jest przeznaczony właśnie do mieszkań w bloku. Jego zaletą jest estetyczny wygląd i niewielkie wymiary.

 

Klimatyzator podłogowo-sufitowy jest przeznaczony do większych pomieszczeń, wydmuchiwany strumień zimnego powietrza jest dość duży. Montuje się go pod sufitem lub przy podłodze pod oknem. Zarówno jeden i drugi sposób montażu ma swoje zalety. Klimatyzator pod sufitem miesza ciepłe powietrze z pomieszczenia z chłodnym wydostającym się z klimatyzatora - niweluje to poczucie dużej różnicy temperatur w wydmuchiwanym powietrzu. Ustawienie klimatyzatora pod oknem blokuje napływ gorącego powietrza do wewnątrz mieszkania.

 

Oprócz tego można wyróżnić klimatyzatory kasetonowe oraz kanałowe. Są one jednak znacznie rzadziej instalowane w mieszkaniach, ponieważ są przeznaczone do większych pomieszczeń.

 

Wybierając klimatyzator należy zwrócić uwagę na:

 

Poziom hałasu - klimatyzatory przenośne posiadają głośność od 35dB do 50dB. Głośność klimatyzatorów ściennych to ok 16dB.

 

Odprowadzanie ciepłego powietrza - Klimatyzatory ścienne odprowadzają ciepłe powietrze na zewnątrz, natomiast przenośne urządzenia wydmuchują je z tyłu - należy do nich dodatkowo zamontować rurę, która będzie odprowadzać ciepłe powietrze na zewnątrz.

 

Efektywność - klimatyzatory są różne, ścienne typu SPLIT są dużo efektywniejsze od przenośnych.

 

Zużycie prądu - wiąże się z efektywnością i jest większe w przypadku klimatyzatorów przenośnych.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem