Artykuły > Instalacje > Wentylacja i klimatyzacja

Klimatyzacja - czy tylko chłodzi powietrze? Zastosowanie klimatyzacji w domach i mieszkaniach

Klimatyzacja - czy tylko chłodzi powietrze? Zastosowanie klimatyzacji w domach i mieszkaniach

Urządzenia klimatyzujące są coraz powszechniejszym wyposażeniem domów i mieszkań. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań klimatyzatory wykorzystuje się nie tylko do chłodzenia powietrza w pomieszczeniach. Szeroki zakres ich funkcji sprawia, że dodają one komfortu każdemu budynkowi. Sprawdź jakie jeszcze funkcje posiadają nowoczesne systemy klimatyzacyjne.

 

Chłodzenie powietrza

 

Podstawową i tą najbardziej znaną funkcją klimatyzacji jest możliwość chłodzenia powietrza. Tą zdolność posiada każdy klimatyzator.  Funkcja chłodzenia w urządzeniu działa na podobnych zasadach jak domowa lodówka. Sam klimatyzator składa się z sześciu podstawowych elementów, do których zaliczamy: dwa wymienniki ciepła (parowniki i skraplacze), sprężarki zaworu rozprężonego oraz dwóch wentylatorów. Te części sprawiają, że nawet jeśli na zewnątrz temperatury przewyższają normy w domu, mieszkaniu czy biurze zawsze jest chłodno i rześko.

 

Ogrzewanie powietrza

 

Kupując klimatyzator wyposażony w pompę ciepła będziesz miał możliwość nie tylko chłodzenia powietrza, ale i jego ogrzewania. Co prawda funkcja ta, w polskich warunkach atmosferycznych, nie pozwoli na całkowite zapewnienie nieruchomości ciepła z pomocą klimatyzacji, ale jest przydatne w okresach przejściowych czy też w czasie zimnych, letnich wieczorów czy nocy.

 

Filtrowanie powietrza

 

Aby klimatyzator mógł filtrować powietrze musi być wyposażony w odpowiednie filtry. Ich wybór jest bardzo duży od tych, które usuwają kurz aż po te, które usuwają duże cząstki zanieczyszczeń. Urządzenie można wyposażyć także w filtry antybakteryjne, węglowe lub katalityczne, które odpowiadają za usuwanie zapachów. Popularne są też filtry planowe, który pozbywają się wirusów, bakterii i grzybów. W ostatnim czasie sympatyków zyskują również klimatyzatory z generatorem jonów ujemnych (o jego funkcjach możecie przeczytać w artykule "Instalacja klimatyzacyjna a zdrowie domowników").

 

Osuszanie powietrza

 

Kolejną funkcją klimatyzatora jest osuszanie powietrza, a właściwie jego odwilżanie. Urządzenie usuwa nadmiar wilgoci z pomieszczeń. W nowszych modelach można ustawić poziom do jakiego wilgoć ma być zredukowana. Funkcja ta przydatna jest zwłaszcza latem oraz w mieszkaniach lub domach borykających się z problem wilgoci.

 

Nawilżanie powietrza

 

Klimatyzatory nie tylko  osuszają pomieszczenia, ale i mogą zapewnić znajdującemu się w nich powietrzu odpowiednie nawilżenie. Tak samo jak wilgotne powietrze tak samo i zbyt suche nie jest dobre dla naszego zdrowia. To suche powoduje drapanie w gardle czy swędzenie oczów, obniżenie odporności oraz gorszą pracę systemu immunologicznego. Właściwy poziom wilgoci wpływa także na trwałość wyposażenia i niezawodne działanie urządzeń elektrycznych.

 

Jak więc widać klimatyzacja posiada wiele funkcji, które mają na celu podnieść komfort i wygodę życia. Nie wszystkie te funkcje dostępne są we wszystkich urządzeniach. Te najtańsze i standardowe mają zazwyczaj wbudowaną tylko opcje chłodzenia powietrza – droższe są już wielofunkcyjnymi maszynami.  

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem