Artykuły > Ogród > Mała architektura

Kino domowe w ogrodzie

Kino domowe w ogrodzie

W ostatnich latach kina domowe stały się tak popularne, że niemal standardem stało się jego posiadanie w domu. Nikogo już nie dziwi profesjonalny sprzęt zainstalowany w salonie, a nawet w specjalnym pokoju przeznaczonym do rozrywki. Nadal jednak zdziwienie budzi domowe kino w ogrodzie. Zobacz jak urządzić kino ogrodowe.

 

Pierwsza podstawą rzeczą przy organizacji ogrodowego kina jest wybór miejsca. Powinno być ono optymalne, łatwe w organizowaniu i obsłudze. Kino można zaaranżować na tarasie, przy basenie czy też w ogrodzie.

 

Kino ogrodowe – ekran

 

Ważne jest, aby w pobliżu wybranego miejsca można było ustawić ekran. W tym celu warto wybrać taką przestrzeń, w pobliżu, której znajduje się ściana. Powinna ona być bez faktur i przegród zewnętrznych, takich jak okna i drzwi. Jeśli nie możesz skorzystać ze ściany za prowizoryczny ekran może posłużyć  np. rozwieszone na sznurku prześcieradło.

 

Fani nowoczesnych technologii mogą zainwestować w profesjonalny ekran, należy jednak pamiętać, że wiąże się to z dużymi kosztami. Koszt ekranu przenośnego to od 200 do 6000 zł. Cena uzależniona jest od wielkości i rodzaju powierzchni projekcyjnej. Jeśli chcesz uzyskać podobny efekt jak w przypadku ekranu warto zainwestować, w mniej popularne w Polsce, folie projekcyjne. Nakleja się je na szyby i okna – umożliwiają one tylną projekcję, a tym samym nie wymuszają wystawiania projektora na zewnątrz. Cały sprzęt jest bezpiecznie schowany w domu i nie jest narażony na działania warunków atmosferycznych. Koszt foli do projektora to od 500 do 1200 zł za m2.

 

Projektor do kina ogrodowego

 

Sam ekran nie wystarczy do oglądania filmu, konieczny jest jeszcze projektor. Kupując go warto zwrócić uwagę na rozdzielczość natywna wyświetlanego obrazu – minimum to HD 720p, najlepiej Full HD 1080p, w wariancie maksymalnym 4K Ultra HD. Ważnymi elementami jest także kontrast, jasność oraz liczba wyświetlanych kolorów. Istotny jest również format. W ogrodowym kinie nie sprawdzi się projektor przeznaczony do biura czy szkoły z natywnym formatem 4:3, konieczny jest ten o formacie 16:9.

 

Dźwięk w ogrodzie

 

Filmy nie tylko się ogląda, ale i słucha. Dlatego też dźwięk jest istotną kwestią. Najlepiej zaopatrzyć się w głośniki zewnętrzne odporne na warunki atmosferyczne, idealnie sprawdzą się one jako nagłośnienie kina ogrodowego. Sprzęt audio powinien składać się z kolumn i wzmacniaczy.

 

Kino w ogrodzie - dekoracje

 

Oprócz kwestii technicznych warto zadbać także o ogólną aranżację ogrodowego kina. Podstawowym wyposażeniem powinny być siedziska – pufy, fotele, leżaki lub poduchy. Dobrze jest też zorganizować stoliki i oświetlenie. Jeśli ogrodowe kino ma nabrać klimatu zainwestuj w kwiaty i dekoracyjne donice.

 

Kino w ogrodzie to nowy trend, który dopiero wkracza nad Wisłę. Ze wglądu na naszą strefę klimatyczną jego organizacja jest możliwa tylko w miesiącach letnich, kiedy temperatury pozwalają na wypoczynek na świeżym powietrzu. Letnie wieczory w ogrodzie przy grillu i ulubionym filmie będą idealny pomysłem na imprezę ze znajomymi lub sąsiadami, a także wyznaczą nowe standardy naszego wypoczynku.

Autor: Dagmara Sagan

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem