Artykuły > Finanse i kredyty > Ubezpieczenia

Kiedy nie dostaniesz odszkodowania z ubezpieczenia domu lub mieszkania

Kiedy nie dostaniesz odszkodowania z ubezpieczenia domu lub mieszkania

Ubezpieczenie domu lub mieszkania ma przede wszystkim służyć  w najtrudniejszym momencie, kiedy materialny dorobek Twojego życia będzie zniszczony. Ubezpieczenie ma chronić przed finansowymi skutkami różnych zdarzeń losowych. Oczywiście, nie chroni przed brakiem wyobraźni, zaniedbaniami czy lekkomyślnością. Jeżeli jednak zrobisz wszystko by swoje mieszkanie zabezpieczyć, a coś i tak się stanie, to ubezpieczenie jawi się jako rozwiązanie nagłego problemu.

 

Są jednak sytuacje, które powodują, że Twoje ubezpieczenie nie zadziała. Część z nich jest wymieniona w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, z którymi można się zapoznać przed przystąpieniem do ubezpieczenia. Część sytuacji wynika w trakcie ubiegania się o odszkodowanie i zwykle jest skutkiem zaniedbań użytkowników mieszkania.

 

Jakie sytuacje powodują, że do wypłaty odszkodowania może nie dojść? Przede wszystkim jest to kwestia zaniedbania, którego dopuszcza się ubezpieczony lub osoba, która mieszka z ubezpieczonym w jednym gospodarstwie domowym. Niedokręcenie wody, które doprowadzi do zalania, pozostawione żelazko, które spowoduje pożar, czy pozostawienie otwartego domu, które poskutkuje tym, że ktoś się do niego dostanie i dojdzie do kradzieży. To właśnie zaniedbania, które w efekcie wykluczą uzyskanie odszkodowania. Tu również można wymienić niedopilnowanie przeglądów instalacji, czy niedostateczne zabezpieczenia. Krótko mówiąc, jeżeli ubezpieczyciel uzna, że ubezpieczony zawinił i to jego zachowanie przyczyniło się do powstania szkody, to nie wypłaci odszkodowania.

 

Podobnie jest w przypadku doprowadzenia do zniszczeń pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. To substancje, które eliminują uzyskanie odszkodowania w każdym rodzaju ubezpieczeń i tu również nie ma wyjątków.

 

Firma wstrzyma wypłatę odszkodowania wówczas, gdy udowodni, że do zdarzenia doszło na skutek celowej działalności ubezpieczonego lub osoby, która przebywa z nim w gospodarstwie domowym. Mało tego, takie działanie może też zostać zgłoszone organom ścigania, jako próba wyłudzenia.

 

Działanie warunków atmosferycznych może być na liście wykluczeń. Oczywiście, nie wszystkich warunków. Warto zajrzeć do umowy i sprawdzić, co znajduje się na liście zdarzeń nieobjętych ochroną. Czasem ubezpieczyciel wyłącza mróz, pleśń, czasem podniesienie wód gruntowych, szczególnie, gdy dom stoi w miejscu narażonym na tego rodzaju zjawiska.

 

Warto również pamiętać o gromadzeniu i bezpiecznym przechowywaniu dokumentów własności lub zakupu cennych przedmiotów, które objęte są ubezpieczeniem w domu. Tylko na ich podstawie możliwe jest uzyskanie wypłaty. Warto też gromadzić wszelkie potwierdzenia kontroli instalacji i wszelkich przeglądów, które są w domu.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem