Artykuły > Nieruchomości > Rynek

Jakie zmiany na rynku nieruchomości mogą nas czekać w 2017 roku?

Jakie zmiany na rynku nieruchomości mogą nas czekać w 2017 roku?

Nadchodzący nowy rok budzi liczne i uzasadnione pytania o to, jak będzie wyglądała sytuacja między innymi na rynku nieruchomości. Liczne zmiany, jakie zaszły w gospodarce powodują, że rynek nieruchomości również się trochę zmieni. Nie bez znaczenia jest również uruchomienie programów 500 Plus i Mieszkanie Plus, które znacząco na ten rynek wpływają.

 

Mieszkania dla Młodych

 

Program Mieszkania dla Młodych będzie w 2017 roku kontynuowany, nie jest to więc żadna zmiana. Na uwagę z całą pewnością zasługuje fakt, że połowa przeznaczonego na 2017 rok budżetu z dofinansowania już została rozdysponowana. Dla zainteresowanych pozostała więc jeszcze tylko ta druga połowa.

 

Produkt Krajowy Brutto

 

PKB, czyli Produkt Krajowy Brutto to bardzo istotny wskaźnik, który informuje o poważnych zmianach na rynku nieruchomości w nadchodzącym roku. W ostatnim kwartale 2016 roku zanotował on znaczące spadki, a to źle wróży we wszystkich sektorach, nie tylko nieruchomości. Taki spadek informuje o tym, że zmniejszy się poziom konsumpcji, a co za tym idzie, również zapotrzebowania na mieszkania. Spadek popytu może się istotnie odbić na cenach nieruchomości.

 

500 Plus

 

Uruchomienie programu 500 Plus spowodowało znaczny przyrost naturalny w społeczeństwie. Notuje się znacznie większy odsetek kobiet w ciąży, które zdecydowało się na urodzenie dziecka. To może zrównoważyć działanie PKB, ponieważ pojawią się nowi potencjalni lokatorzy. Natomiast rodziny, w których pojawią się dzieci, prawdopodobnie będą potrzebowały nowych, większych mieszkań. To może bardzo pozytywnie wpłynąć na zainteresowanie nowymi mieszkaniami, a tym samym zainspirować zwiększone działania w branży deweloperskiej.

 
Mieszkanie Plus

 

Nie bez znaczenia dla branży będzie również program Mieszkanie Plus, choć jego skala będzie zdecydowanie mniejsza. Przede wszystkim, nowe mieszkania z programu nie są budowane wszędzie. Ich główne lokalizacje to duże ośrodki miejskie, które skupiają wielu młodych ludzi, pozostających tam w pracy po ukończeniu studiów wyższych. Ukończenie edukacji bardzo często wiąże się z poszukiwaniem w tym samym mieście i chęcią pozostania w tym samym miejscu. Zainteresowanie mieszkaniami z programu to szansa na stałe i duże zlecenia rządowe dla deweloperów. Taka sytuacja może pobudzić branżę i ożywić rynek. Im więcej będzie lokalizacji dla takich mieszkań, tym bardziej ożywi się rynek.

 

Widać zatem, że sytuacja na rynku nieruchomości może być bardzo interesująca w przyszłym roku, a na pewno będzie bardzo dynamiczna. Jeżeli więc ktoś jest zainteresowany zakupem domu lub mieszkania, to z całą pewnością powinien ją starannie śledzić.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem