Artykuły > Finanse i kredyty > Kredyty i pożyczki

Jakie zmiany kredytowe czekają nas w 2017 roku?

Jakie zmiany kredytowe czekają nas w 2017 roku?

Koniec roku zbliża się coraz większymi krokami. Wraz z nim zbliżają się również zmiany, które stopniowo przygotowują dla nas banki. Dotkną one praktycznie każdej sfery związanej z finansami osobistymi, najważniejsze jednak, a dla wielu najbardziej dotkliwe, będą zmiany w zakresie przyznawania i udzielania kredytów hipotecznych. Co nas czeka i na co się przygotować? Oto kilka najważniejszych nowości.

 

Zgodnie z Rekomendacją S wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego, wszystkie banki, od roku 2014 powinny podnosić procentowy udział wkładu własnego przy udzielaniu kredytu hipotecznego. Procedura trwa i w 2017 roku, minimalny wkład własny powinien wynosić już 20% wartości nieruchomości. Dla wielu rodzin, szczególnie średnio sytuowanych jest to odroczenie możliwości wzięcia kredytu o kilka kolejnych lat, ponieważ muszą zgromadzić dostatecznie dużo oszczędności, by mogły one stanowić wymagany wkład własny. To niełatwa sytuacja. Banki przygotowały się na taką ewentualność i w wyjątkowych sytuacjach mogą oferować klientom ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Takie ubezpieczenie podnosi w pewnym stopniu koszt kredytu, szczególnie jego początkowe raty. Ubezpieczenie to forma kredytowania brakującej do wymaganego progu kwoty. Bank, decydując się na jej kredytowanie, obciąża ją dodatkowymi kosztami – jest to rata plus odsetki. To właśnie podnosi wysokość raty samego kredytu. W momencie, gdy zostanie spłacona kredytowana różnica, wysokość raty kredytu hipotecznego stabilizuje się na określonej wcześniej wartości.

 

Okres kredytowanie również został sprecyzowany we wspomnianej rekomendacji. Sugeruje się, by banki udzielały kredytów hipotecznych  maksymalnie na 25 lat. To znacząco podnosi wysokość raty kredytu, a na to nie każdego stać. Oczywiście, dłuższy okres kredytowania nie został zniesiony, ale może być stosowany jedynie w wyjątkowych sytuacjach i może trwać maksymalnie 35 lat.

 

Zmianie ulegną w 2017 roku również koszty samego kredytu. Rosną marże, a to powoduje, że średnio sytuowane rodziny będą miały znacznie większe trudności w uzyskaniu zdolności kredytowej. Szacuje się, że zdolność kredytowa spadnie nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych, a w niektórych sytuacjach będzie całkowicie wykluczona. Klienci, którzy dziś uzyskali by kredyt na małe mieszkanie, za rok mogą go nie otrzymać z powodu podniesionej marży.

 

Uzyskanie kredytu utrudni również bardziej rygorystyczna ocena ryzyka. To znów uderzy przede wszystkich w najbiedniejszych klientów banków. Zamożni nie muszą się bowiem obawiać weryfikacji. Ocena ryzyka ma być prowadzona według znacznie ostrzejszych kryteriów, które przypuszczalnie wpłyną na większy odsetek decyzji odmownych.

 

Zmiany mają służyć temu by zabezpieczać nie tylko banki, ale również klientów przed ryzykownymi decyzjami kredytowymi, które w konsekwencji mogą prowadzić do upadłości konsumenckiej i niewypłacalności. Zaostrzenie zasad przyznawania kredytów i podniesienie wkładu własnego ma wyselekcjonować tych klientów, którzy rzeczywiście poradzą sobie ze spłatą swojego zobowiązania.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem