Artykuły > Finanse i kredyty > Kredyty i pożyczki

Jakie zmiany kredytowe czekają nas w 2016 roku?

Jakie zmiany kredytowe czekają nas w 2016 roku?

Nowy, 2016 rok niesie ze sobą poważne zmiany w zakresie bankowości, a szczególnie w zakresie kredytów hipotecznych. Jest to związane, z jednej strony, ze zmianami, jakie zaszły w sytuacji gospodarczej i finansowej banków, na przestrzeni roku 2015. Z drugiej strony, jest to związane ze zmianami, jakie przewidział dla banków ustawodawca. Zmiany zajdą w całej bankowości, w całym systemie. Jednak, klienci interesujący się kredytami hipotecznymi, powinni zwrócić na te zmiany szczególną uwagę.

 

Kierunek zmian w kredytach jest raczej mało optymistyczny. Czeka nas bowiem seria podwyżek, niekorzystnych zmian oraz większych obwarowań w zakresie uzyskania w ogóle kredytu. Nie dość, że będzie trudniej dostępny, to będzie znacznie droższy.

 

Pierwsza zmiana dotyczy wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. Komisja Nadzoru Finansowego wymaga od banków by te nałożyły wyższe wymagania wobec klientów w zakresie wkładu własnego. Minimalny wkład własny ma być teraz na poziomie 15%. Przy czym, 10% tego wkładu musi zostać wniesione, a pozostałe, brakujące 5% może być zabezpieczone oszczędnościami. Banki nie bardzo chcą się na to zgodzić i zamierzają oferować nadal kredyty na 90% nieruchomości. Jednakże, wiąże się to z narzuceniem większej marży, która ma stanowić zabezpieczenie wyższej kwoty kredytu. Czy uda im się przekroczyć wymagania Komisji, to okaże się dopiero na początku nowego roku. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że trzeba się finansowo przygotować na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

 

Druga zmiana w 2016 roku jest korzystna dla klientów. Do tej pory, wszelkie opłaty, które składały się na koszt kredytu były praktycznie niczym nie ograniczone. Zależało to jedynie od banków i to one określały ich wysokość. W 2016 roku mają wejść określone limity i ograniczenia, które dotyczyć będą wszystkich firm finansowych. Najprościej o tym mówiąc, wszystkie koszty łącznie nie będą mogły przekroczyć wartości udzielanego kredytu. To dobra wiadomość dla pożyczkobiorców, którzy obawiają się właśnie kosztów związanych z zaciągnięciem kredytu.

 

Regulacji zostaną również poddane odsetki za opóźnienia w spłacie kredytu. Ma to niebanalne znaczenie szczególnie dla tych, którym sytuacja finansowana zachwieje się w czasie spłacania kredytu. Dziś, jest to dla nich zapętlenie w rosnących kosztach. Po nowym roku, koszty oczywiście nie znikną, ale nie będą też tak wysokie, odczuwalne i tak bardzo dotkliwe. To znaczna ulga dla klientów.

 

Warto śledzić nadchodzące zmiany, ponieważ ich kierunek i jakość może znacznie wpłynąć na podejmowane decyzje i zobowiązania finansowe.

Autor: Dorota Bajczyk

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem